Zgrzytanie zębami to choroba, która powoduje niekontrolowane, silne zagryzanie zębów w czasie odpoczynku nocnego. W wyniku ogromnych sił, które oddziałują na uzębienie w trakcie zgrzytania, dochodzi do złamań oraz rozchwiania zębów, ubytków w szkliwie i problemów próchniczych. Zgrzytanie zębami jak leczyć tę chorobę? Jest to schorzenie wieloczynnikowe, którego leczenie polega na interdyscyplinarnej terapii u kilku specjalistów.
Objawy zgrzytania zębami?
Nocne zgrzytanie zębami to niekontrolowany odruch, który wywołuje bardzo negatywne skutki w jamie ustnej. Na skutek przeciążeń, jakie oddziałują na zęby w czasie ich silnego zaciskania, korony zębowe ulegają ścieraniu, rozchwianiu, a w konsekwencji może to doprowadzić do ich złamania.
Bruksizm wywołuje także szereg niedogodności bólowych w obrębie twarzoczaszki, które mogą przenosić się także poniżej głowy, na ramiona i barki. Osoba nim dotknięta traci komfort codziennego życia, a jej odpoczynek nocny jest nieefektywny. Po jakimś czasie zmiany próchnicze oraz problemy ze zdrowiem zębów i dziąseł powodują, że pacjent zauważa u siebie chorobę. Zgrzytanie zębami jak leczyć jej przyczyny i skutki?
Najczęstszą przyczyną zapadania na bruksizm jest przewlekły stres, który człowiek rozładowuje poprzez nocne zaciskanie zębów i szczęk. Bardzo często dodatkowym podłożem choroby są wady zgryzu, które powodują nierównomierny rozkład sił w trakcie jedzenia i żucia. Niedopasowane protezy, aparaty ortodontyczne oraz nieodpowiednie wypełnienia zębów są również przyczyną zgrzytania zębami w czasie snu.
Zgrzytanie zębami – leczenie
Zgrzytanie zębami jak leczyć je skutecznie? Aby w sposób kompleksowy wyleczyć bruksizm, należy odbyć wizyty kontrolne u stomatologa oraz ortodonty. Lekarz stomatolog podejmie decyzje o leczeniu powstałych ubytków i ewentualnym ściągnięciu kamienia nazębnego.
Ortodonta oceni nieprawidłowości zgryzu i podejmie decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego, którego założenie może zniwelować schorzenie całkowicie, jeżeli jego przyczyna związana jest tylko i wyłącznie z wadami zgryzu. W niektórych przypadkach, gdy bruksizm wywoływany jest przez stan emocjonalny leczonego, konieczna jest wówczas konsultacja psychologiczna i terapia, która będzie pomagała obniżyć poziom stresu.
Ile kosztuje leczenie bruksizmu
Koszt leczenia bruksizmu to koszt podjętych działań medycznych. Bardzo często w pierwszym etapie leczenia lekarz stomatolog lub ortodonta zaleca stosowanie szyny relaksacyjnej. Jest to nakładka, którą zakłada się na zęby w celu ich ochrony oraz odciążenia stawów żuchwowo – skroniowych, używana jest on najczęściej w trakcie momentów odpoczynku. Jej koszt kształtuje się w granicach od 150 – 250 złotych.
Ważny jest fakt, że prawidłowa nakładka powinna być wykonana w gabinecie stomatologicznym, na podstawie pobranego wycisku zębów. Cena aparatu ortodontycznego kształtuje się od 1500 do 9000 złotych w zależności od tego, jaki jest jego rodzaj. Koszt dodatkowych wizyt kontrolnych u lekarzy jest zależny od przebiegu leczenia i trudny do oszacowania na jego początku. Leczenie bruksizmu na etapie jego wczesnych objawów zapobiega dalszym destrukcyjnym efektom, jakie choroba może wywołać w stanie uzębienia.