Categories :

Zapalenie miazgi zęba – objawy i leczenie

Poziom wiedzy oraz samoświadomości społeczeństwa jako ogółu rośnie nieustannie z dnia na dzień. Mimo to wciąż wiele osób nie zdając sobie sprawy z konsekwencji wielu wyborów, również tych higienicznych, nie do końca świadomie doprowadza do wielu problemów zdrowotnych. Dokładnie taką sytuację można zaobserwować przy wystąpieniu zapalenia miazgi zęba.

Zapalenie miazgi zęba – skąd się bierze?

Aby móc mówić dokładniej o zapaleniu miazgi zęba, wcześniej należy dokładniej zapoznać się z jego budową. Nie od dzisiaj wiadomo, że ząb to korona i korzeń, czyli część widoczna oraz schowana w głębi dziąsła. Natomiast miazga stanowi część zęba zlokalizowaną najbardziej wewnątrz. Dodatkowo miazgę tworzą nerwy oraz naczynia krwionośne, których głównym zadaniem jest odbiór rozmaitych bodźców, także bólowych.

Ból zęba najczęściej pojawia się w przypadku wystąpienia zaawansowanej próchnicy, a także uszkodzenia zęba w sposób mechaniczny. Oba czynniki ostatecznie doprowadzają do naruszenia miazgi, a wraz z nią wspomnianego unerwienia zęba. To właśnie z tego powodu podczas spożywania gorących bądź zimnych posiłków jest odczuwany nieprzyjemny ból zęba, który niestety z czasem będzie się tylko nasilał. Dodatkowo okolica wystąpienia zapalenia może być zaczerwieniona bądź opuchnięta, a przede wszystkim niezwykle tkliwa.

Co więcej, ból ten będzie nie tylko dokuczliwy, ale również wraz z upływem czasu może zaburzać wykonywanie codziennych czynności. Spożywanie posiłków czy nawet sen okazać mogą się niemożliwością, jeśli w porę nie zostaną zażyte odpowiednie leki przeciwbólowe.
I chociaż z początku można jeszcze zapaleniu przeciwdziałać, to niestety z czasem jest ono nieuleczalne.

Kuracja zapalenia miazgi zęba

Nie należy ukrywać, że początkowo przy wystąpieniu pierwszych objawów zapalenia miazgi zęba, wiele osób w pierwszej kolejności sięga po tabletki uśmierzające ból. Niestety ich skuteczność zmniejsza się wraz z upływem czasu i postępowaniem procesu zapalnego. Niemniej jednak bez względu na ilość przyjmowanych leków bezwzględnie należy udać się do lekarza stomatologa w celu zbadania i zdiagnozowania bolącego zęba.

Jeśli przyczyna leży w postępującej próchnicy, konieczne będzie podjęcie leczenia dentystycznego. Zazwyczaj są to standardowe czynności, czyli oczyszczenie zębów, a następnie wypełnienie ubytku. W przypadku bardziej zaawansowanej próchnicy, stomatolog przed wypełnieniem ubytku założy specjalny opatrunek leczniczy. Niestety zdarzają się również przypadki, kiedy niezbędnym okazuje się wdrążenie leczenia kanałowego.

Zapalenie miazgi zęba – efekty uboczne

Niestety wciąż zbyt wiele osób nie decyduje się na wizytę u dentysty bądź robi to zdecydowanie zbyt późno. Nieleczone zapalenie miazgi zęba prowadzi nie tylko do jego pogłębienia, ale także do innych schorzeń. Wywołać może m.in. torbiele i ropnie, które dodatkowo są przyczyną nieprzyjemnego, ropnego zapachu z jamy ustnej.

Martwica miazgi zęba to także poważna dolegliwość, podobnie jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Obejmują już nie tylko miazgę, ale też tkanki otaczające korzeń zęba. Nieleczone zapalenie może być również przyczyną całkowitej utraty zęba.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że choroby zębów mogą wywołać w ludzkim organizmie znacznie większe spustoszenie. Są one przyczyną również zapalenia mięśnia sercowego, reumatyzmu, problemów z nerkami, a co gorsze także ropnia mózgu.