Ortodoncja jest dziedziną medycyny, która szybko się rozwija oczywiście z korzyścią dla pacjentów, gdyż efekty leczenia są szybsze i lepsze, a i czas znacznie się skraca w porównaniu do tego, co było jeszcze parę lat temu. Wady zgryzu koryguje się przeważnie przy użyciu stałego aparatu, ale proces terapii jest wspomagany też wyciągami ortodontycznymi, które należy regularnie wymieniać, aby zęby przemieściły się na swoją prawidłową pozycję. Wyciągi ortodontyczne jak często zmieniać i czy jest to skomplikowane zadanie?
Noszenie wyciągów elastycznych
Jeszcze parę lat temu do prostowania zębów wykorzystywane były jedynie stałe aparaty, gdyż nie było innych możliwości, co na szczęście się zmieniło oczywiście z korzyścią dla pacjenta. Dla szybszego i pewniejszego efektu stosuje się wyciągi ortodontyczne, które powodują, że dolna i górna szczęka przemieszczają się do prawidłowego ustawienia, dzięki czemu zgryz staje się idealny. Nie w każdym przypadku lekarz ortodonta zaleca noszenie elastycznych gumek, ale jeśli jest taka konieczność, to pacjent powinien się na nią zgodzić, aby leczenie było skuteczniejsze. Niestety wielu pacjentów się wzbrania ze względu na to, że wyciągi należy zmieniać samodzielnie w domu i niektóre osoby boją się, że nie będą umiały tego zrobić lub zapomną to robić. Nie jest to trudne, a taki nawyk szybko wchodzi w krew, a można też skorzystać z pomocy technologicznych i ustawić sobie w telefonie informację przypominającą o zmianie wyciągów.
Jak długo nosić wyciągi ortodontyczne?
Każdy przypadek jest inny, a więc ciężko jest wskazać konkretny czas, jaki jest potrzeby do skorygowania wady zgryzu, ale średnio przyjmuje się, że jest to okres od roku do dwóch lat. Wszystko zależne jest od tego, czy pacjent boryka się z dużymi problemami, czy wada dotyczy górnej, a może dolnej szczęki oraz oczywiście wywiązywaniem się z obowiązku wymiany gumek wedle zaleceń ortodonty. Zatem wyciągi ortodontyczne jak często zmieniać, aby skrócić leczenie i osiągnąć piękny uśmiech, którym będzie można się chwalić cały czas? Ta kwestia jest naturalnie zależna od lekarza prowadzącego, który może zalecić zmianę 3 lub 4 razy w ciągu doby lub na przykład jedynie raz na dzień.
Czy wymiana wyciągów jest skomplikowana?
Wyciągi ortodontyczne jak często zmieniać jest zależne od czynników, które zostały opisane powyżej i jest to kwestia, której należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli ktoś zaniedba tę procedurę, to gumki nie będą spełniać swojej funkcji, gdyż są one elastyczne i pod wpływem ruchu zębów się rozciągają i dlatego właśnie jest wskazana regularna ich wymiana. Odpowiadając na pytanie, nie jest to skomplikowane zadanie, ale na pewno przez pierwszych kilka dni trzeba będzie trochę się wysilić i poćwiczyć przed lustrem. Naturalnie pierwszy raz gumki nakłada się w gabinecie ortodontycznym pod okiem lekarza, który udostępnia też specjalny przyrząd ułatwiający zmianę gumek. Po paru dniach pacjenci zaczynają robić to automatycznie bez większych problemów i bez lustra, gdyż staje się to po prostu nawykiem i codzienną czynnością, jak na przykład mycie zębów.