W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się stomatolog dziecięcy z gazem rozweselającym. Wiele osób nie ma zielonego pojęcia, jak działa gaz rozweselający oraz czym jest sedacja. Warto mieć świadomość, że pacjentowi podawany jest podtlenek azotu, który minimalnie znosi uczucie bólu i bardzo przyjemnie rozluźnia. To sprawia, że pacjent jest spokojny i obojętnie przyjmuje wszystko, co dzieje się wokół.
Co daje gaz rozweselający u dentysty?
W tym artykule wyjaśnimy, jak działa stomatolog dziecięcy z gazem rozweselającym. Gaz umożliwia przeprowadzenie leczenia próchnicy powierzchownej, a także innych drobnych zabiegów stomatologicznych. Później dentysta może podać mocniejsze znieczulenie, które jest konieczne, żeby wykonać bardziej skomplikowane zabiegi. Rozweselające działanie gazu ustępuje przeważnie po około 5 minutach od zakończenia inhalacji. Całkowitą świadomość pacjent odzyskuje właśnie wtedy. Gaz rozweselający można spokojnie stosować już u dzieci powyżej 3 roku życia. Gaz sprawia, że dziecko chętniej współpracuje z lekarzem, a także łatwiej nawiązuje kontakt. Do aplikacji podtlenku azotu niezbędne jest nałożenie na nos specjalistycznej maseczki. Podtlenku azotu nie należy podawać na siłę, ponieważ skuteczność znieczulenia jest wtedy zdecydowanie mniejsza. Po wizycie u stomatologa maluch może doświadczyć urazu psychicznego, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby temu zapobiec. Można śmiało powiedzieć, że sedacja wziewna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia dzieci. W tym tekście wytłumaczymy, czym zajmuje się stomatolog dziecięcy z gazem rozweselającym. Trzeba pouczyć dziecko, żeby nic nie piło i nie jadło minimum 3 godziny przed planowanym zabiegiem. W gabinecie stomatologicznym powinna być również osoba dorosła, ponieważ wtedy maluch będzie czuł się pewniej. Lepiej nie zakładać ciasnych ubrań, ponieważ to znacząco obniża komfort. Pacjent, który udaje się na zabieg powinien powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, ponieważ stwarza bezpośrednie zagrożenie na drodze.
Czy gaz rozweselający jest bezpieczny dla dzieci?
Dla młodych pacjentów, którzy czują silny strach przed leczeniem polecany jest gaz rozweselający. Sprawdzi się dobrze również u dzieci silnie reagujących wymiotami na ból oraz stres, a także u osób z nadpobudliwością nerwową i ADHD. W przypadku stomatologicznych zabiegów u dzieci z astmą sedacja wziewna również sprawdzi się fenomenalnie. Podanie gazu rozweselającego pomaga zminimalizować ryzyko ataku wywołanego stresem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że gaz wykazuje zbliżone działanie w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu zwiększa bezpieczeństwo zabiegu u dzieci z chorobami serca lub nadciśnieniem. Przede wszystkim gaz nie przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, a do tego obniża poziom lęku i strachu. W dzisiejszych czasach nie musimy się w ogóle obawiać wizyty u dentysty. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych lekarzy, którzy cieszą się pozytywną opinią i od dłuższego czasu działają na rynku. Już od kilkudziesięciu lat znany jest gaz rozweselający. Oczywiście warto poznać przeciwwskazania do jego stosowania. Najważniejsze z nich to przeziębienie, alkoholizm, niedrożność górnych dróg oddechowych, stwardnienie rozsiane oraz choroby psychiczne. Niezwykle ważny jest sposób zachowania pacjenta w gabinecie dentystycznym. Maluch powinien współpracować ze stomatologiem, żeby ułatwić mu zadanie. Sedacja wziewna wykonywana jest przy pomocy mieszaniny podtlenku azotu oraz tlenu.
Ile kosztuje gaz rozweselający u stomatologa?
Za pośrednictwem specjalnej maseczki podaje się gaz rozweselający. Taką maseczkę zakłada się pacjentowi na nos. Sedacja działa bardzo szybko i pierwsze efekty są zauważalne już po 3-4 minutach efektywnego oddychania nosem. Należy pamiętać, że maska musi znajdować się na nosie pacjenta przez cały zabieg. Na samym końcu podaje się jeszcze tlen, dzięki czemu po zejściu z fotela możemy się poczuć, jak przed zabiegiem. Gdy u dziecka pojawiła się próchnica to pomóc może stomatolog dziecięcy z gazem rozweselającym. Gaz obniża poziom stresu i doskonale relaksuje pacjenta. Warto również wspomnieć, że ma też niewielkie właściwości znieczulające. Czasami, żeby dodatkowo znieczulić pacjenta używa się znieczulenia komputerowego. Sedacja wziewna jest przeznaczona dla osób, które chcą współpracować z dentystą, ale czują lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Gaz rozweselający u stomatologa kosztuje około 100-150 zł. Warto mieć na uwadze, że zatoki muszą być drożne. Wśród skutków ubocznych stosowania rozweselającego gazu można wymienić mrowienie, senność oraz mdłości. Trzeba jednak zaznaczyć, że skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko. Wymioty mogą wystąpić, jeśli pacjent spożywał posiłek bezpośrednio przed zabiegiem. Podtlenek azotu to jedna z pierwszych substancji używanych w stomatologii do redukcji bólu podczas zabiegów. Specjalne właściwości tego gazu odkrył w pierwszej połowie XIX wieku amerykański dentysta Horace Wells. Obecnie podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający jest stosowany we wszystkich gabinetach dentystycznych. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, czym zajmuje się stomatolog dziecięcy z gazem rozweselającym.