Nieleczone zapalenie dziąseł często rozszerza się na okoliczne tkanki, w tym również na kości szczęk oraz żuchwy, stopniowo prowadząc do ich degradacji. Warto zauważyć, że niekorzystny wpływ nie kończy się jednak na jamie ustnej. Okazuje się, że zapalenie przyzębia powiązane jest ze zwiększeniem powikłań w chorobach serca, cukrzycy, a także w przebiegu ciąży. Dlatego każda osoba powinna pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Jeżeli dodatkowo pojawi się jakiś problem w jamie ustnej, trzeba udać się do specjalisty bezzwłocznie. Skutek chorób dziąseł może być bardzo poważny.
Choroby dziąseł – przyczyny
Skutek chorób dziąseł może być poważny dla każdej osoby. Istotne jest leczenie każdego schorzenia w jamie ustnej. Warto zaznaczyć, że choroby dziąseł mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Natomiast zapalenia dziąseł wywołują wszelakie bakterie. Powodem do niepokoju jest sytuacja, gdy dziąsła są zaczerwienione, krwawią w czasie szczotkowania bądź gdy zęby się nie ruszają. Często jest to wtedy paradontoza. Mowa tu o powszechnej chorobie dziąseł. W takim wypadku wymagane jest niezwłoczne leczenie w gabinecie stomatologicznym. Co istotne, o chorobie dziąseł w pierwszej kolejności świadczy ich krwawienie. Często okazuje się, iż to stan zapalny, które może z czasem rozszerzać się na kość, która stanowi podporę zębów. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że zapalenie dziąseł powodują bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. W przypadku, gdy nie jest ona usuwana w czasie czyszczenia zębów oraz przestrzeni między nimi, może się nawarstwiać, a bakterie będą stopniowo niszczyły nie tylko dziąsła i zęby, ale w końcu również kość żuchwy oraz szczęki. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że następstwem takiego niszczycielskiego procesu nierzadko jest rozchwianie bądź nawet wymóg usunięcia zdrowych zębów.
Tego typu finał przeważnie jest skutkiem zaniedbań w codziennej higienie jamy ustnej. Pomimo tego że zapalenie dziąseł przeważnie powodują bakterie, są także inne przyczyny tego schorzenia. Nierzadko może być ono powikłaniem białaczki, następstwem alergii, a także sporych niedoborów witaminy C, palenia tytoniu, picia alkoholu, a także przyjmowania pewnych lekarstw. Mowa tu przeważnie o lekach przeciwpadaczkowych oraz cytostatykach. Nie można też zapomnieć o zmianach hormonalnych w czasie ciąży. Natomiast u ludzi starszych zapalenie dziąseł może być spowodowane nieodpowiednio dopasowaną protezą. Jest to powszechny problem w obecnych czasach. Wiele osób zastanawia się, jaki jest skutek chorób dziąseł.
Leczenie chorób dziąseł
Nie każda osoba wie o tym, jaki jest skutek chorób dziąseł. Okazuje się, że plan leczenia schorzeń zależny jest od zaawansowania schorzenia oraz stanu tkanek utrzymujących ząb w zębodole. Natomiast leczenie schorzeń przyzębia można podzielić na trzy etapy. Mowa tutaj o higienizacji, zabiegach korekcyjnych, a ponadto działaniach podtrzymujących. Pierwszy etap jest niezwykle prosty, gdyż polega głównie na usunięciu zalegającej płytki nazębnej, a ponadto nagromadzonego kamienia. Jeżeli stan osoby chorej nie jest poważny, nierzadko ten etap jest wystarczający, zwłaszcza po wprowadzenia właściwych nawyków zapobiegających ponownemu gromadzeniu się płytki nazębnej. W tego typu sytuacji, kiedy higienizacja nie wystarcza, trzeba wdrożyć zabiegi korekcyjne, których zadaniem jest naprawa, a ponadto regeneracja uszkodzonych struktur przyzębia. Natomiast w zależności od stanku tkanek specjalista periodontolog może wykonać kiretaż, gingiwektomię, a także gingiwoplastykę.
Do tego trzeba doliczyć operacje płatową, sterowaną regenerację tkanek, a nierzadko i przeszczep dziąseł. Skutek chorób dziąseł może być bardzo poważny dla zdrowia pacjenta, dlatego warto chodzić regularnie do stomatologa. Warto zauważyć, że recesja jest jednym z pierwszych objawów paradontozy. W tego typu sytuacji plastyka dziąseł nierzadko jest sposobem na zahamowanie rozwoju tego schorzenia. Co więcej, operacje płatowe polegają na chirurgicznym oczyszczeniu kości oraz usunięciu ognisk zapalnych. Do tego należy dodać odbudowanie tkanek utraconych w wyniku zaawansowanego zapalenia przyzębia. Oprócz zabiegów chirurgicznych dentysta może wdrożyć również leczenie farmakologiczne i przepisać pacjentowi leki o działaniu przeciwzapalnym. W pewnych sytuacjach, poza leczeniem typowo periodontologiczny, niezbędne jest okazanie klasycznego leczenia dentystycznego, czyli na przykład usunięcie próchnicy, leczenie endodontyczne, a także ekstrakcję zębów, których stan jest tak poważny, iż nie nadają się już do podjęcia leczenia.
Konsekwencje nieleczenia chorób dziąseł
Zapalenie dziąseł to choroba, która bez właściwego leczenia może odpowiadać za wystąpienie istotnych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim stopniowo pogarsza kondycję dziąseł, co w efekcie braku terapii, często doprowadza do zapalenia przyzębia. Bez właściwej diagnozy, a także zastosowania odpowiedniego leczenia grozi to nieodwracalnymi skutkami w postaci utraty uzębienia, o czym każdy powinien pamiętać.