Categories :

Przecięcie wędzidełka

Przecięcie wędzidełka to coraz powszechniej stosowany zabieg. Wykonuje go przeważnie laryngolog. Warto zaznaczyć, że wędzidełko to rodzaj cienkiej, włóknistej tkanki, która łączy dwa fragmenty ciała, ograniczając w pewnym stopniu ich ruchomość. Trzeba też dodać, że wędzidełka znajdujące się w jamie ustnej służą głównie umożliwieniu ruchu warg oraz języka. Do tego trzeba doliczyć utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego, a także zachowaniu funkcji żucia. Zdarzają się jednakże sytuacje, iż wędzidełko ma niewłaściwą budowę. W takim przypadku jego możliwości są mocno ograniczone. Co istotne, tkanka może być zbyt krótka bądź zbyt przerośnięta. W takim wypadku zalecane jest przecięcie wędzidełka. Warto zaznaczyć, że obecnie wyróżnia się wędzidełko podjęzykowe, policzkowe, a ponadto wargowe. Obecnie coraz powszechniejsze jest przecięcie wędzidełka. Taki zabieg najlepiej powierzyć sprawdzonemu lekarzowi.

W jakim wieku najlepiej podciąć wędzidełko?

Dzieci mające zbyt krótkie wędzidełko przeważnie się seplenią, co bywa bardzo problematyczne. Często wizyty u logopedy nie wystarczają. Wymagane jest przede wszystkim przecięcie wędzidełka. Trzeba wiedzieć, że taki zabieg jest powszechnie przeprowadzany u laryngologa. Okazuje się, że dzieci ze zbyt krótkim wędzidełkiem nierzadko mają oprócz wady wymowy, również problemy z przełykaniem, a dodatkowo ślinotok. Specjaliści rekomendują, żeby wędzidełko języka skrócić jak najwcześniej. Najlepiej w wieku noworodkowym, ponieważ nie niesie to ryzyka żadnych powikłań, o ile nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań od lekarza. Trzeba wiedzieć o tym, że podcięcie wędzidełka w późniejszym wieku nierzadko jest stresującym zabiegiem. Należy dowiedzieć się, co się stanie, jeśli zabieg zostanie wykonany w późniejszym wieku. Jak się okazuje, zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe będzie zaburzało właściwą wymogą niektórych zgłosek, bowiem uniemożliwi uniesienie samego czubka języka do zębów oraz podniebienia. Dlatego w takim przypadku zalecane jest wczesne przecięcie wędzidełka. Warto dodać, że tego typu zabieg jest nierzadko zalecany przez logopedów, a ponadto laryngologów. Należy dowiedzieć się o wskazaniach do zabiegu przecięcia wędzidełka. Przede wszystkim trzeba wymienić trudności ze ssaniem piersi u niemowląt, a ponadto wszelkie wady wymowy już u starszych pociech. Co ważne, zabieg ten przeprowadzany jest w wielu gabinetach dentystycznych bądź laryngologicznych. Jego celem jest przecięcie błony, która znajduje się pod spodem języka. Trzeba też wiedzieć o tym, że czas gojenia się wędzidełka jest dość krótki. Natomiast rana goi się przeważnie bez większych komplikacji. Dlatego jest to niegroźny zabieg, który jest coraz powszechniejszy w obecnych czasach. Dzięki niemu można wyeliminować wiele wad wymowy oraz diastemę.

Zabieg

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak wygląda zabieg przecięcia wędzidełka. Okazuje się, że jest on bardzo szybki. Przeważnie trwa zaledwie parę minut. Dość często stosowane jest znieczulenie miejscowo, a osoba poddana mu powinna być na czczo. Trzeba też wiedzieć o tym, że lekarz posługuje się skalpelem bądź laserem. Celem jest wycięcie wskazanego fragmentu ciała. Okazuje się, że laserowe podcięcie wędzidełka uznawane jest obecnie za metodę mniej inwazyjną od standardowego skalpela. Bardzo dużo osób nie wie, czy podcięcia wędzidełka języka jest bolesne. W praktyce jest tak, że jedyny dyskomfort, który jest związany z zabiegiem, występuje parę godzin po tym, jak znieczulenie przestanie działać, o czym nie każdy pamięta. W takim przypadku trzeba przyłożyć lód do twarzy. Celem jest zniwelowanie opuchlizny spowodowanej przebytym zabiegiem. W czasie pierwszych dni po wykonaniu zabiegu można spodziewać się miejscowego krwawienia, które powinno ustąpić po całkowitym zabliźnieniu się ran, co jest bardzo istotne.

Jak długo goi się podcięte wędzidełko?

W obecnych czasach coraz powszechniej przeprowadzany jest zabieg przecięcia wędzidełka. Wykonuje się go w wielu gabinetach stomatologicznych, a ponadto laryngologicznych. Wiele osób zastanawia się, jak długo goi się podcięte wędzidełko. Warto zaznaczyć, że zabieg przy zastosowaniu lasera jest mało inwazyjny. Okazuje się, że wędzidełko podjęzykowe goi się w przeciągu 3-4 dni bez objawów bólowych. Natomiast w ciągu paru dni po zabiegu podcięcia wędzidełka nierzadko pojawiają się niewielkie krwawienia, co nie powinno być powodem do zmartwień. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, które powinno w niedługim czasie minąć. W innym przypadku zalecana jest wizyta kontrola u laryngologa, który z pewnością postawi diagnozę i podejmie wyleczenie tego stanu. W przypadku zabiegu przecięcia wędzidełka pacjent może spożyć posiłek już w ciągu dwóch bądź trzech godzin po nim. Jest to możliwe przede wszystkim wtedy, gdy ustąpi działanie znieczulenia. Tego typu zabieg jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które mają problemy z wymawianiem pewnych głosek. Nierzadko są to sepleniące się dzieci, którym wizyty u logopedy nie pomagają. W takim wypadku zalecany jest właśnie ten zabieg.