Categories :

Protezy teleskopowe – jak wyglądają?

Protezy teleskopowe szybko stały się nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych i innych typów wypełnień, przeznaczonych do maskowania powstałych ubytków w zębach. Odznacza je stabilność, wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Protezy teleskopowe jak wyglądają? Otóż dopasowują się one do zębów i dlatego też nie odznaczają się specjalnie na ich tle. Jest to jeden z ważniejszych powodów, dla którego warto na nie postawić.

Co to są korony teleskopowe?

Warto to od razu podkreślić, że proteza teleskopowa nie zastępuje zęba w całości, a jest po prostu przymocowywana do jego pozostałości, czyli tego, co z niego zostało i zdołało utrzymać się w jamie ustnej. Istnieje też możliwość, by zaczepić ją na naturalnych korzeniach zębów albo zastosowanych wcześniej implantach. Koroną nazywa się natomiast podstawową składową część protezy. Każda proteza zawiera dwie takie części. Tworzona jest przez koronę zewnętrzną oraz koronę wewnętrzną.

W rzeczywistości korona teleskopowa jest więc takim oddzielnym elementem, który może być łączony z różnego rodzaju uzupełnieniami protetycznymi. Zawsze kluczowe jest to, by uzyskać jej jak najwyższą jakość wykonania. Warto więc sprawdzić, protezy teleskopowe jak wyglądają, by porównać ich najlepsze eksponaty z koronami wykonanymi przez konkretnego technika.

Plan pracy dla protezy na teleskopach

Jeżeli zaplanowano już założenie korony teleskopowej, jeszcze przed przeprowadzeniem tego etapu należy przygotować pod niego filary. Zęby, na których mają być ułożone korony, są szlifowane. Przeważnie szlifuje się je bezstopniowo, ale może zdarzyć się tak, że lekarz zleci przeprowadzenie szlifowania ze stopniem. Wszystko przeprowadza się w taki sposób, by nie podrażnić kieszeni zęba, ale jednocześnie by dojść dość głęboko.

Cała zabawa rozpoczyna się jednak dopiero w momencie, gdy technik bierze sprawy w swoje ręce i przechodzi do kształtowania koron. Najważniejsze są oczywiście korony pierwotne, więc to im poświęca się więcej czasu. W zależności od tego, jaki podział filarów zastosowano i ile ma być tych koron, można wytwarzać je nieco innymi metodami. Dla pacjenta natomiast cały ten proces zakładania protez teleskopowych zazwyczaj będzie trwać przez cztery wizyty. Dopiero na ostatniej z nich dojdzie do wykonania najważniejszej pracy, czyli do zacementowania koron pierwotnych i przekazania instrukcji na temat właściwego sposobu postępowania po zabiegu.

Protezy teleskopowe – jak wyglądają

Protezy teleskopowe jak wyglądają? Trzeba liczyć się z tym, że nie odzwierciedlą one wyglądu naturalnych stałych zębów, bo też nie taka jest ich rola i nikt nie powinien tego od nich oczekiwać. Z uwagi na to, że przeważnie wykonuje się je z metalu, będą niestety odznaczać się w jamie ustnej, jednakże mimo wszystko lekarze potrafią tak wkomponować je w uzębienie, by nie były one nadmiernie widoczne. To wszystko zależy też od konkretnego przypadku. Nieco inaczej postępuje się z tymi protezami w przypadku gdy mają one zastąpić zęby przednie, a inaczej gdy mają one służyć do zamaskowania pewnych elementów występujących z boku jamy ustnej.