Wszyscy doskonale wiedzą, że pielegnacja jamy ustnej u niemowlaka jest niezwykle ważna. Już od pierwszych dni życia noworodka należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Należy pamiętać, że właściwie od pierwszego zęba może się pojawić próchnica, która rozprzestrzenia się niezwykle szybko.
Higiena jamy ustnej niemowlęcia – jak powinna wyglądać?
Wybór produktów do higieny jamy ustnej jest ogromny, więc można z łatwością znaleźć coś dla swojego malucha. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinna wyglądać pielegnacja jamy ustnej u niemowlaka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że już w okolicach 3-4 miesiąca ciąży zaczynają się tworzyć zawiązki zębów mlecznych w dziąsłach. Zdarzają się sytuacje, że noworodek posiada już wyrżnięte zęby, jednak dzieje się to bardzo rzadko. Jeśli maluch nie ma jeszcze zębów to trzeba czyścić delikatnie dziąsła. Należy to robić po każdym karmieniu, a jeśli nie jest to możliwe to przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.
Wystarczy, że owiniesz palec pietruszką tetrową lub gazą zmoczoną przegotowaną, czystą wodą. Później trzeba bardzo delikatnie przecierać dziąsła niemowlaka. Musisz przy tym zachować szczególną ostrożność, ponieważ wnętrze jamy ustnej dziecka jest bardzo delikatne. Tego rodzaju pielegnacja jamy ustnej u niemowlaka powinna być utrzymywana aż do wyrżnięcia pierwszych mleczaków. Warto również wyjaśnić, dlatego tak ważne jest, żeby od pierwszych dni dziecka właściwie postępować. Trzeba podkreślić, że mleko modyfikowane oraz mleko matki zawierają cukry. Cukry przyczyniają się do występowania zmian próchnicowych, a także powstawania pleśniawek.
Mycie dziąseł w praktyce
Należy koniecznie zadbać o higienę jamy ustnej noworodka, jeśli chcemy uniknąć tego typu objawów oraz nieprzyjemności. Pastę do zębów można zacząć stosować, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Wtedy oczyszczanie fałdów dziąsłowych może już nie być wystarczające. Przeważnie u dziecka między 6 a 11 miesiącem życia zaczynają się wyżynać zęby mleczne. Właśnie dlatego trzeba kupić specjalną pastę chroniącą malucha przed próchnicą i odpowiednią szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Na uwagę zasługują zalecenia PTS, czyli Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, która wskazują, że pasta do zębów dla dzieci może zawierać fluor w stężeniu 1000 ppm. Higiena jamy ustnej niemowlęcia musi uwzględniać też dobór właściwej szczoteczki. Eksperci polecają szczoteczki z miękkim i nylonowym włosiem.
Możesz się też zastanowić nad zakupem szczoteczki wykonanej z silikonu medycznego, którą zakłada się na palec. Jest to coś pomiędzy myciem dziąseł palcem a zwykłą szczoteczką. W trakcie mycia ząbki należy czyścić po obu stronach, w kierunku od dziąsła do korony i najlepiej wymiatającym ruchem. Wiele osób nie ma pojęcia, jak powinna wyglądać pielegnacja jamy ustnej u niemowlaka. Warto wspomnieć, że niezwykle ważne jest mycie zębów dziecka. Niektórym wydaje się, że to tylko mleczaki, jednak stan mleczaków ma wpływ na późniejsze zęby stałe. Nie bez powodu próchnica jest określana jako choroba zakaźna.
Dzieci w 3-4 roku życia zazwyczaj umieją już wypluwać nadmiar pasty, dlatego można trochę zwiększyć jej ilość. Pierwszą wizytę u dentysty należy odbyć w 12 miesiącu życia malucha. Im wcześniej tym lepiej, dlatego nie ma sensu z tym zwlekać. Dziecko musi się również przyzwyczaić do gabinetu stomatologicznego, żeby czuć się pewniej w takim miejscu. Bardzo ważną rolę odgrywa tak zwana wizyta adaptacyjna, która pozwala oswoić dziecko z gabinetem i lekarzem.
Higiena jamy ustnej niemowlęcia – gdy wyjdą pierwsze zęby
Warto podkreślić, że dzieci bardzo rzadko rodzą się z wyrżniętymi zębami. Przeważnie są to maksymalnie dwa ząbki z przodu w żuchwie. Czasami zęby wyrastają niedługo po urodzeniu. Z reguły takie ząbki są jednak bardzo słabo umocowane, więc mogą wypaść. Niestety jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ dziecko może takie ząbki połknąć i się zakrztusić. Już w okresie noworodkowym powinnaś zacząć dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Najlepiej to robić już od 1. miesiąca życia. Chodzi przede wszystkim o to, żeby jamę ustną malucha oczyścić z resztek pokarmu. Możesz to zrobić czystym kawałkiem gazy nawiniętej na wskazujący palec. Codziennie przed położeniem malucha do wieczornego snu powinnaś wykonywać tę czynność. Pamiętaj o tym, żeby bardzo delikatnie masować dziąsła dziecka.
Po wyrżnięciu się ząbków mlecznych też możesz to robić. Regularne oczyszczanie buzi noworodka chroni przed grzybicą jamy ustnej. Z reguły około 6. miesiąca życia zaczynają pojawiać się zęby mleczne. Gdy pojawią się już ząbki mleczne to kup odpowiednią szczoteczkę i myj dziecku zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej sprawdzi się szczoteczka z miękkim nylonowym włosiem, ale o szczegóły możesz zapytać swojego dentystę. Pasta do zębów dla niemowląt ma małą zawartość fluoru. Już od początku warto zaszczepić w dziecku pozytywne nawyki. Z pewnością nam później za to podziękuje w dorosłym życiu.
Problemem wielu dzieci jest to, że panicznie boją się gabinetów stomatologicznych. W procesie higieny jamy ustnej bardzo ważną rolę odgrywa również płyn do płukania. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak wygląda pielegnacja jamy ustnej u niemowlaka.