Categories :

Nadwrażliwość zębów – co stosować?

Wiele osób cierpi na nadwrażliwość zębów co stosować wyjaśniamy w tym artykule. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo dokuczliwa dolegliwość, szczególnie w sezonie letnim, gdy świetnie smakują zimne napoje gazowe oraz lody.

Jak zmniejszyć nadwrażliwość zębów?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że konsekwencją nagromadzonego kamienia może być nadwrażliwość zębów co stosować, żeby zminimalizować ból. Kamień wciska się pod zęby i tym samym odsłania szyjki, co tylko zwiększa wrażliwość na ból. Wraz z upływem lat dziąsła zaczynają się cofać. Przyczyną mogą być ścierające pasty oraz zbyt twarde szczoteczki. Należy pamiętać, że próchnica i bruksizm też odpowiadają za nadwrażliwość. Ból wywołany piciem zimnym i gorących napojów może się utrzymywać nawet kilka dni. Słabe szkliwo też może być przyczyną nadwrażliwości zębów. Wszystkie zęby zbudowane są z zębiny, w której umieszczona jest bogato unerwiona miazga.

Warto mieć na uwadze, że tysiące kanalików wypełnionych płynem tkankowym biegnie od miazgi przez zębinę w kierunku szkliwa. To właśnie w tych kanalikach znajdują się włókna nerwowe. Kanaliki przewodzą bodźce bólowe, jeśli szkliwo jest uszkodzone lub słabe. Trzeba dodać, że odsłonięte szyjki zębowe są miejscem szczególnie narażonym na odczuwanie bólu. Wielu ludzi bagatelizuje nadwrażliwość zębów co stosować, żeby zmniejszyć dolegliwości bólowe. Przede wszystkim należy po każdym posiłku myć zęby. Jeśli to nie jest możliwe to przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.

Jak wyleczyć nadwrażliwość zęba?

Należy pamiętać, że szczotkowanie w kierunku poziomym może uszkodzić dziąsła, a do tego prowadzi do odsłaniania szyjek zębowych. Dlatego najlepiej używać ruchów wymiatających w kierunku od dziąsła do korony zębów. Bezpośrednio po wypiciu napojów gazowanych lub zjedzeniu owoców cytrusowych nie powinno się myć zębów. Może to skutkować ścieraniem się szkliwa, ponieważ zęby są wtedy pozbawione warstwy ochronnej. Dlatego bezpiecznie jest poczekać przynajmniej godzinę i dopiero wtedy umyć zęby. Ewentualnie możesz też wypłukać usta płukanką z fluorem lub zwykłą przegotowaną wodą.

Unikaj gorących i zimnych dań, jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów co stosować, najlepiej zapytać o to swojego stomatologa. Od dziecka uczymy się podstawowych zasad higieny jamy ustnej, ale niestety w dorosłym życiu często o nich nie pamiętamy. Warto usunąć z diety produkty powodujące demineralizację szkliwa oraz wzrost kwasowości śliny. Chodzi tu przede wszystkim o słodycze, napoje gazowe, marynaty, mięso oraz cytrusy.

Domowe sposoby na nadwrażliwe zęby

Dobrze zakupić pastę o niskim poziomie ścieralności, żeby zapobiec nadmiernemu ścieraniu zębiny w trakcie szczotkowania. Nie zawsze jest podany wskaźnik na opakowaniu pasty. W takiej sytuacji trzeba po prostu w palcach rozetrzeć odrobinę produktu. Gdy poczujesz drobinki to wymień pastą na łagodniejszą. Najlepiej kupić pastę przeznaczoną do nadwrażliwych zębów. Równie dobrze może to być pasta wybielająca, ponieważ wtedy możesz być pewien, że zawiera związki fluoru. Warto mieć na uwadze, że fluor wzmacnia i uszczelnia szkliwo, a do tego obniża nadwrażliwość zębiny.

Usuwanie kamienia nazębnego u dentysty może pomóc zmniejszyć dolegliwości związane z nadwrażliwymi zębami. Stomatolog może również polakierować odsłonięte części korzenia specjalnym płynem, który zamyka kanaliki i wzmacnia zęby. Przeważnie nadwrażliwość występuje w okolicy przyszyjkowej zębów, która graniczy z dziąsłem. Pacjenci, których dotyczy problem obniżania dziąseł bardzo często cierpią na przykre dolegliwości. Już po wystąpieniu pierwszych objawów warto kupić pastę na nadwrażliwość. Lakiery fluorkowe i laseroterapia to metody często stosowane w gabinetach lekarskich. Krótki, ostry ból zęba pojawiający się na skutek zadziałania bodźców termicznych to nadwrażliwość zębów co stosować wyjaśniamy w tym tekście. Nadwrażliwość wywołują nie tylko bodźce termiczne, ale również chemiczne oraz mechaniczne. Jest to powszechny problem, który dotyczy prawie 60% osób na świecie.

Zdecydowana większość to oczywiście pacjenci periodontologiczni. Utrata twardych kanek zęba z odsłonięciem zębiny jest główną przyczyną nadwrażliwości. Do odwapnienia tkanek twardych i otwarcia kanalików zębinowych prowadzi płytka bakteryjna zalegająca na powierzchni zębów. Czasami pomimo utraty warstwy szkliwa pacjent nie odczuwa bólu. Nie można zapominać, że w leczeniu zębów najważniejsza jest profilaktyka. Pacjenci zgłaszają się do dentysty dopiero wtedy, gdy ból staje się nie do zniesienia i utrudnia normalne funkcjonowanie. Ból zębów rzadko pojawia się samoistnie, a do tego szybko znika. Przedłużone odczuwanie bólu, czyli do kilku minut również jest możliwe. Nie ulega wątpliwość, że ból przeważnie pojawia się podczas jedzenia lub picia czegoś zimnego.

Może także wystąpić pod wpływem kwaśnych napojów oraz pokarmów. Nadwrażliwość dotyczy z reguły zębów przedtrzonowych i kłów. Wcale nie musi się ograniczać do jednego zęba. Kobiety w trzeciej i czwartej dekadzie życia stanowią przeważającą grupę pacjentów. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest nadwrażliwość zębów. Domowe metody czasami mogą okazać się skuteczne, ale lepiej udać się do specjalisty.