Oczywiście nie istnieje żaden magiczny lek na nadwrażliwość zębów, ale można liczyć na wiele skutecznych metod zapobiegania wystąpieniu tej przypadłości. Spożywanie pokarmów i picie napojów staje się czymś niezwykle nieprzyjemnym, jeśli dojdzie do odsłonięcia szyjek zębów. Nawet ich szczotkowanie sprawia dyskomfort i powoduje przeszywający ból. Warto wobec tego wiedzieć, jak przeciwdziałać nadwrażliwości zębów i co robić, gdy już się pojawi.
Czy da się wyleczyć nadwrażliwość zębów?
Wielu chciałoby wziąć lek na nadwrażliwość zębów i zapomnieć o problemie. Niestety nie działa to w taki sposób. Do powstania nadwrażliwości nie dochodzi na z dnia na dzień, jest to długotrwały proces. Najczęściej odpowiadają za to kwasy, ścieranie tkanek zęba, wady zgryzu, bruksizm. O nadwrażliwości zębów można mówić, gdy podczas jedzenia i picia czegoś zimnego pacjent odczuwa silny, krótkotrwały ból. Oczywiście czasem utrzymuje się on przez nawet kilka minut. Nieprzyjemne dolegliwości występują również na skutek działania zimnego powietrza, podczas mycia zębów, jedzenia i picia czegoś gorącego.
Kwaśne pokarmy i napoje również powodują objawy charakterystyczne dla nadwrażliwości zębów. Ich pojawienie się jest czymś normalnym po przeprowadzeniu zabiegów stomatologicznych i po wybielaniu zębów w gabinecie dentystycznym. Jeśli ktoś ma problem z wrażliwymi zębami, to powinien wyrzucić twardą szczoteczkę i kupić model z miękkim włosiem. Znaczenie ma również to, aby nie szczotkować zębów tuż po zjedzeniu posiłku. Należy odczekać co najmniej pół godziny. Kolejną kwestią jest prawidłowa technika szczotkowania. Nie należy wykonywać agresywnych ruchów, zbyt mocno trzeć. Znaczenie ma również regularne usuwanie kamienia nazębnego.
Pasty i żele na nadwrażliwość zębów i dziąseł
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje jakiś lek na nadwrażliwość zębów. Warto jednak zacząć od czegoś powszechnie dostępnego, czyli od różnych preparatów dostępnych w aptekach. Do wyboru są rozmaite pasty i żele, które świetnie sprawdzają się przy nadmiernej wrażliwości zębów i dziąseł. Można liczyć na ogromny wybór, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Dobrym pomysłem będzie oczywiście zapytanie swojego stomatologa. Doradzi on najkorzystniejszy środek w przypadku danego pacjenta. W postach i żelach dla osób zmagających się z nadwrażliwością zębów znajdują się specjalne składniki, które mają za zadanie zablokowanie ujść kanalików zębinowych. Zmniejsza się także przewodnictwo nerwowe, dzięki czemu nie trzeba odczuwać nieprzyjemnych symptomów.
Zęby i dziąsła przestają być nadwrażliwe na czynniki zewnętrzne. Przekłada się to oczywiście na złagodzenie objawów i możliwość podniesienia komfortu życia. Warto poczytać nieco więcej na temat tego, jakie konkretnie substancje w produktach stomatologicznych odpowiadają za skuteczne zamykanie kanalików i zapobieganie dolegliwościom bólowym. Warto nie poprzestawać na pastach. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu świetnie sprawdzają się płukanki doustne na nadwrażliwość zębów i dziąseł. Jak wiadomo, szczoteczka do nie dotrze do wszystkich miejsc, szczególnie tych trudno dostępnych. Możliwe staje się to jednak podczas płukania ust. Płyn wniknie do każdej szczeliny. Jest to wobec tego sposób na wzmocnienie działania pasty na nadwrażliwość.
Jak się pozbyć nadwrażliwości zębów?
Jako że nie istnieje żaden magiczny lek na nadwrażliwość zębów, to przy ciągle występującym problemie warto udać się do stomatologa. Wybierze on odpowiednio metodę, aby móc nareszcie przestać odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Warto połączyć domowe sposoby z profesjonalnym leczeniem stomatologicznym. Dentyści mają do zaoferowania rozmaite rozwiązania. Niektóre są inwazyjne, inne bezinwazyjne. Najprościej będzie zamknąć kanaliki zębinowe i zmniejszyć przewodnictwo nerwowe. Oczywiście nie zawsze przyniesie to oczekiwane efekty. Czasem trzeba sięgnąć po coś bardziej inwazyjnego, czyli przykładowo pokryć recesję dziąsłowe. W gabinetach stomatologicznych zakłada się także wypełnienia. Coraz większą popularnością cieszy się również laseroterapia. Dla wielu osób lakiery fluorkowe stanowią lek na nadwrażliwość zębów, bo przynoszą natychmiastowe efekty.
Jeśli komuś zależy na tym, aby szybko podnieść komfort życia, to powinien pomyśleć o zablokowanie kanalików zębowych za pomocą lasera. Wystarczy jedna wizyta, aby poczuć ulgę. Dolegliwości bólowe zostaną całkowicie wyeliminowane już nawet po drugiej aplikacji lakieru fluorkowego. Stomatolodzy wykorzystują także specjalne preparaty do wcierania we wrażliwe miejsca, które również mają na celu blokowanie odbierania bodźców. Do hamowania przewodnictwa nerwowego służą specjalne lakiery biostymulujące. Można także zniwelować przepuszczalność zębiny przy wykorzystaniu laseroterapii Lekarz zawsze dobiera metodę leczenia w oparciu o źródło problemu. Najpierw ocenia stan jamy ustnej pacjenta, a następnie stawia diagnozę i przedstawia dostępne opcje. Inaczej będzie wyglądać leczenie w przypadku nadwrażliwości zębów spowodowanej ich starciem, ubytków próchnicowych, recesji dziąseł, paradontozy itd.