Categories :

Kiretaż zwykły – co to jest?

Kiretaż to enigmatyczne słowo, które wielu osobom nie kojarzy się absolutnie z niczym. Niestety, osoby, które borykają się z chorobami dziąseł, wiedzą co to jest kiretaż. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić znaczenie tego zwrotu wszystkim zainteresowanym tematem.

Co to jest kiretaż?

Kiretaż zwykły co to jest? Najogólniej mówiąc, jest to zabieg stomatologiczny wykonywany w celu zamknięcia kieszonek dziąsłowych. Jeśli pacjent boryka się z problemem parodontozy, kieszonki te będą się pogłębiać. Kiretaż jest jedną z początkowych metod leczenia. W trakcie jego trwania oczyszcza się korzenie oraz pogłębione kieszonki dziąsłowe z resztek pokarmu, które mogą się w nich skumulować, szkodliwych bakterii oraz ziarniny. Warto wspomnieć, iż do wykonania takiego zabiegu używa się narzędzi stomatologicznych nazywanych kiretami.

Rodzaje kiretaży

Istnieją dwa główne rodzaje kiretaży: otwarty oraz zamknięty. Poniżej przedstawimy charakterystykę obu.
Kiretaż otwarty jest to zabieg płatowy. W trakcie jego trwania oczyszcza się korzenie, gdy kieszenie są bardzo głęboko (ich wielkość przekracza 5 mm). Początkowo nacina się dziąsło i odsuwa płat dziąsłowy w ten sposób, by poza powierzchnią korzenia, zostały odsłonięte także głębiej położone tkanki. Kolejnym etapem zabiegu jest oczyszczenie tkanek, które posiadają stany zapalne oraz całą powierzchnię korzenia. Po zakończeniu całego procesu dziąsło umieszcza się w pierwotnym miejscu poprzez zszycie rany. Jest to dość skomplikowany zabieg. Może się po nim utrzymywać niewielki obrzęk i przebarwienie wargi lub policzka. Zdarza się także krew w ślinie u pacjenta oraz utrata czucia w operowanym dziąśle. Zęby mogą także wykazywać wysoką wrażliwość na temperaturę.

Dużo łatwiejszy oraz mniej inwazyjny jest kiretaż zamknięty. Wykonuje się go, gdy kieszonki nie przekraczają 5 mm wielkości. Różnica polega na tym, że nie robi się go bez nacinania dziąseł i odsłaniania korzenia. Do przeprowadzenia zabiegu wystarczy zastosowanie znieczulenia miejscowego. Podczas jego trwania usuwa się wszystkie złogi poddziąsłowe, tzn. kamień nazębny i szkodliwe bakterie.

Kiretaż – przed i po

Skoro znamy już odpowiedź na pytanie: kiretaż zwykły co to jest, możemy skupić się na skutkach jego przeprowadzenia. Kiretaż wykonuje się w celu spłycenia kieszonki zębowej. Drugim powodem jest wyeliminowanie kamienia nazębnego oraz tkanek zmienionych chorobowo.

A jak zachowywać się po zabiegu kiretażu? Przede wszystkim trzeba unikać pochylania głowy, by nie dochodziło do przekrwienia dziąseł (najlepiej jest przez jeden dzień po zabiegu jedynie odpoczywać). Warto jest przyjmować leki przeciwbólowe oraz antybiotyk (ważną informacją jest to, że nie wolno przyjmować aspiryny). Można też robić sobie zimne okłady, by zniwelować opuchliznę. Ważna jest także odpowiednia dieta. Przez tydzień najlepiej by była ona półpłynna. A przez dwa dni od zakończenia zabiegu nie wolno palić papierosów ani spożywać napojów alkoholowych.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: kiretaż zwykły co to jest, nie jest banalna i wymaga skonkretyzowania, o który z zabiegów kiretażu chodzi. Jego rodzaj zależy od zaawansowania zaburzenia dziąseł.