Wiele osób zastanawia się, jak zlikwidować biały nalot na języku. Warto mieć na uwadze, że biały nalot stanowi cenne źródło informacji o naszym aktualnym stanie zdrowia. Może przede wszystkim świadczyć o problemach z układem pokarmowym lub stanie zapalnym jamy ustnej, a także o niedoborach składników mineralnych. Czasami wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i lepiej zadbać o higienę. Należy pamiętać, że może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych, czyli u osób w każdym wieku. W tym artykule wyjaśnimy, jak zlikwidować biały nalot na języku, a także podpowiemy, jak można mu zapobiec.
Co oznacza biały nalot na języku o dorosłych?
Biały język nie zawsze świadczy o procesie patologicznym, ponieważ występuje u człowieka fizjologicznie. Dopiero sytuacja, gdy zmieniła się konsystencja nalotu powinna wzbudzić nasz niepokój. Nieprawidłowa lub niedostateczna higiena jamy ustnej to najczęstsza przyczyna białego nalotu na języku. Warto mieć na uwadze, że mycie języka również jest konieczne podczas szczotkowania zębów. Najlepiej użyć szczoteczki ze specjalną nakładką gumową. Trzeba dodać, że taka nakładka zapobiega namnażaniu się bakterii. Częste stosowanie płynów do płukania ust także przyczynia się do białego nalotu. Należy pamiętać, że takie produkty mają najczęściej w składzie nadtlenek wodoru, czyli wodę utlenioną. Lepiej wiedzieć, jak zlikwidować biały nalot na języku, ponieważ wygląda to nieestetycznie. Warto wspomnieć, że biały nalot może się pojawić po wypiciu mocnej herbaty lub kawy. Kwaśny smak w ustach i biały nalot na języku pojawia się u osób, które palą papierosy. Jest to skutek działania drażniących substancji. Warto mieć na uwadze, że u palaczy taki objaw może wskazywać na leukoplakię, czyli zmianę przedrakową. Wśród przyczyn białego nalotu na języku można także wymienić infekcje górnych dróg oddechowych, nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz infekcje grzybicze jamy ustnej.
Czy biały nalot na języku to grzybica?
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną białego nalotu na języku u dzieci. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które nie mają jeszcze uzębienia. Gęsty i biały nalot jest bardzo niepokojącym objawem. Do tego może się pojawić niechęć do jedzenia oraz pieczenie i ból. Pozostawaniem resztek mleka jest z reguły spowodowany biały nalot na języku u niemowlaka. W jamie ustnej pojawia się osad, ponieważ małe dzieci nie produkują jeszcze wystarczającej ilości śliny. Warto regularnie przemywać dziąsła i język niemowlaka, żeby zapobiec namnażaniu się bakterii. Można to robić gazikiem nasączonym rumiankiem lub przegotowaną wodą. Przeważnie biały nalot na języku jest spowodowany zaniedbaniami higienicznymi. Należy pamiętać, że do powstawania nalotu przyczyniają się resztki jedzenia i bakterie bytujące w jamie ustnej.
Dodatkowo pacjentom może towarzyszyć nieświeży oddech. Inne częste przyczyny to: antybiotykoterapia, zakażenia grzybicze, stosowanie sterydów wziewnych oraz niedostateczne nawodnienie organizmu. Z reguły są to niegroźne stany chorobowe. Do lekarza trzeba się udać, jeśli zmiana chorobowa nie znika po tygodniu od wystąpienia. Warto mieć na uwadze, że język człowieka składa się z trzonu stanowiącego jego ruchomą część oraz nasady, którą język przyczepiony jest to dna jamy ustnej. Ruch języka umożliwiają mięśnie, z których jest zbudowany. Trzeba dodać, że jego powierzchnia pokryta jest błoną śluzową, na której znajdują się liczne brodawki językowe zawierające kubki smakowe. Warto podkreślić, że zdrowy język jest barwy różowej i lekko wilgotny. Dopuszczalna jest również barwa różowo-czerwona. Jeśli nalot na języku jest wywołany nieprawidłową higieną jamy ustnej, to nie świadczy o stanie chorobowym.
Jak usunąć biały nalot na języku domowe sposoby
Czynniki predysponujące do powstawania zmian chorobowych to przede wszystkim: niska higiena osobista, podeszły wiek, alkoholizm, palenie papierosów, próchnica zębów oraz osłabienie odporności. Zakażenia wirusowe, grzybicze i bakteryjne powodują najczęściej pierwotne choroby języka. Warto pamiętać, że nalot na języku może być skutkiem choroby wrzodowej żołądka lub choroby przewodu pokarmowego. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku obecności białego nalotu na języku i towarzyszących mu innych objawów, takich jak chudnięcie lub bóle brzucha. W zdecydowanej większości przypadków żółtawy lub biały nalot nie jest wywołany poważnymi schorzeniami.
Doświadczony stomatolog wie, jak zlikwidować biały nalot na języku. Warto wspomnieć, że niewłaściwa higiena jamy ustnej jest częstą przyczyną nalotu. Główną przyczyną nieświeżego oddechu i białego nalotu są bakterie namnażające się na powierzchni języka. Zaleca się prawidłową higienę jamy ustnej i regularne kontrole u stomatologa. Przynajmniej dwa razy dziennie należy szczotkować zęby, ale nie można też zapomnieć o nitkowaniu międzyzębowych przestrzeni. Warto też czyścić język delikatnymi kolistymi ruchami. Po szczotkowaniu należy użyć płynu do płukania jamy ustnej, żeby dokładniej pozbyć się bakterii z języka. Kolejną przyczyną białego nalotu może być odwodnienie lub niedostateczne nawodnienie. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak zlikwidować biały nalot na języku.