Nawet dzieci wiedzą, że należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Celem mycia zębów jest uniknięcie próchnicy. Mało mówi się jednak o wzmacnianiu szkliwa zębowego. Warto dowiedzieć się więcej, aby móc jak najlepiej zadbać o higienę jamy ustnej.
Czy szkliwo zębowe się niszczy?
Szkliwo zębowe może ulegać zniszczeniu. Jest to proces stopniowy. Niewłaściwa dieta, bogata w słodzone napoje i potrawy, zbyt mocne szczotkowanie zębów, używanie niewłaściwych past, używanie zbyt mocnych środków wybielających, wszystko to ma wpływ na niszczenie szkliwa zębowego.
Problemy ze szkliwem zębowym mogą mieć także osoby, których zgryz jest niewłaściwy. Jak wzmocnić szkliwo zęba? W tej sytuacji należy zarekomendować leczenie ortodontyczne, ponieważ nie ma możliwości, aby problem sam zniknął.
Dopiero po ukończeniu leczenia ortodontycznego można mówić o tym, że szkliwo jest już bezpieczne. U osób cierpiących na zaburzenia odżywiania takie jak bulimia trzeba zwrócić szczególną uwagę na choroby zębów.
Jak dbać o szkliwo zębów?
Jak wzmocnić szkliwo zęba? Na szczęście można zadbać o szkliwo swoich zębów. Konieczne jest połączenie dwóch czynności, dbania o zęby w zaciszu swojego domu oraz regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Lekarz stomatolog z pewnością doradzi, jak zadbać o szkliwo zębów, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację pacjenta.
Każdy pacjent jest przecież inny, ma inne doświadczenia i inną historię choroby. Dieta każdego człowieka powinna być bogata w odpowiednie minerały i składniki odżywcze, aby szkliwo nazębne nie ulegało zniszczeniu. Warto sięgnąć po szczoteczkę elektryczną lub soniczną, ponieważ dzięki takiej szczoteczce można dokładniej wyczyścić szczeliny między zębami.
Dzięki temu nie będzie gromadził się osad, który powoduje próchnicę. Dieta bogata w wapń, witaminę D, a także fosfor to już połowa sukcesu. Po zakończeniu jedzenia należy odczekać przynajmniej pół godziny przed umyciem zębów. Wielu pacjentów szuka sposobów na to jak wzmocnić szkliwo zęba. To bardzo dobra postawa. Rekomenduje się wizyty w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz na pół roku, a w razie potrzeby oczywiście częściej.
Odbudowa szkliwa nazębnego
Dentysta może zaoferować zabieg remineralizacji szkliwa. Jeżeli zabieg ten zostanie profesjonalnie przeprowadzony, z pewnością pacjent odczuje dużą różnicę. Pacjent może także spróbować przeprowadzić ten zabieg we własnym domu, za pomocą zakupionych w Internecie preparatów.
Bardziej rozsądne wydaje się jednak powierzenie tego zadania lekarzowi specjaliście stomatologowi. Lekarz będzie mógł na początku dokonać oceny stanu jamy ustnej. Być może w niektórych zębach są ubytki, które trzeba naprawić przed rozpoczęciem zabiegu.
Jak wzmocnić szkliwo zęba? Każdy człowiek powinien troszczyć się o zdrowie swoich zębów. Niestety, przeciętny dorosły Polak nie posiada już wielu swoich własnych zębów, a to oznacza, że przynajmniej kilka razy w życiu musiał poddać się zabiegowi ekstrakcji.
Odpowiednia mycie zębów, używa niewłaściwej pasty, właściwa technika mycia, odpowiednia dieta i styl życia, to wszystkie czynniki, na które warto zwrócić uwagę, a które mają ogromny wpływ na to, czy zęby będą zdrowe.