Nie tylko próchnica, ale również choroby przyzębia mogą przyczynić się do utraty zębów. Jedną z takich chorób jest paradontoza. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniego leczenia może ją nie tylko spowolnić, ale i zahamować. Jak skutecznie leczyć paradontozę?
Co to jest paradontoza?
Paradontozą określa się chorobę, która jest infekcją tkanek przyzębia prowadzącą do stanu zapalnego, a w konsekwencji również do ruszania się zębów oraz ich wypadania. Jej skutki mogą więc być dla nas bardzo nieprzyjemne i prowadzić do znacznego pogorszenia się jakości naszego życia.
Wywołują ją bakterie, które dostają się pod kamień nazębny wywołany najczęściej nieprawidłową higieną. W wyniku nieprawidłowej higieny gromadząca się płytka nazębna z czasem przekształca się w kamień. To pod nim gromadzą się bakterie i komórki śluzówki, które prowadzą do stanów zapalnych przyzębia.
Rzadziej przyczynami paradontozy są nieprawidłowy skład śliny, czynniki genetyczne, a także osłabiony układ odpornościowy. Istnieją również czynniki, które sprzyjają rozwojowi tej choroby, np. palenie papierosów, wiek, nadużywanie alkoholu oraz takie choroby jak cukrzyca czy niewydolność krążenia.
Objawy paradontozy zębów
Paradontoza dzieli się na kila faz, a w początkowej nie daje właściwe żadnych objawów, które mogłyby nas bardziej zaniepokoić. O tym jak skutecznie leczyć paradontozę decyduje więc przede wszystkim stopień jej zaawansowania.
Pierwsze objawy, które można zaobserwować, to najczęściej zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, a także ból w czasie szczotkowania. Istotnym objawem są także krwawiące dziąsła nie tylko podczas szczotkowania, ale również na przykład jedzenia.
Innymi objawami paradontozy jest nieprzyjemny zapach z ust, osunięcie się szyjek zębowych i nadwrażliwość na zmiany temperatur. Z czasem pojawiają się stany zapalne, a nawet ropne. Jak skutecznie leczyć paradontozę? – Rodzaj i sposób leczenia należy dostosować do stopnia zaawansowania choroby – w początkowej fazie wystarczy właściwa higiena.
Metody leczenia paradontozy
W pierwszej fazie najważniejsza jest właściwa higiena, która skutecznie uniemożliwi odkładanie się płytki nazębnej i tym samym powstanie kamienia nazębnego. Należy więc dobrze szczotkować zęby, stosować właściwe preparaty, w tym także płyny do płukania jamy ustnej oraz nitkować przestrzenie między zębami – to skutecznie chroni przed płytką nazębną i paradontozą.
Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, to koniecznie bywa usunięcie płytki nazębnej i kamienia, a także dokładne oczyszczenie powierzchni zębów oraz zabezpieczenie jej przed tworzeniem się osadu. Często są również wdrażane antybiotyki – szczególnie gdy pojawiają się stany zapalne.
Jak skutecznie leczyć paradontozę, gdy jest już bardziej zaawansowana? Wtedy konieczna jest regeneracja tkanek przyzębia i w tym celu stosuje się specjalne zabiegi. Są to między innymi kiretaż, operacja płatowa czy zabiegi korekty dziąsła i kości. Metody leczenia zawsze dobiera lekarz i mają one przede wszystkim sprawić, że paradontoza zostanie zatrzymana, a jej skutki zniwelowane.