Próchnica na zębach występuje już od dawna i jest określana mianem choroby społecznej. Należy mieć na uwadze, że w państwach, gdzie spożywa się dużo oczyszczonych cukrów nasilenie próchnicy jest największe.
Co to jest próchnica na zębach?
Szacuje się, że nawet 90 procent ludzi w Polsce cierpi na tę chorobę zakaźną o przewlekłym charakterze. Szkliwo ulega uszkodzeniu na skutek demineralizacji. Bez podjęcia w odpowiednim czasie leczenia może dojść nawet do poważnego zakażenia miazgi. Toksyny oraz kwasy powodują zmiękczenie szkliwa zęba.
Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować próchnicy na zębach mlecznych, ponieważ mogą one zarazić stałe zęby. Pierwsze objawy to zazwyczaj jasne plamki, które po pewnym czasie zaczynają ciemnieć. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.
Należy pamiętać, żeby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Oprócz tego trzeba też uczęszczać na kontrole stomatologiczne, podczas których dentysta sprawdzi stan zębów. Czasami próchnica na zębach rozwija się bez żadnych objawów. Zwykłe szczotkowanie może nie być wystarczające, dlatego warto jeszcze używać płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej.
Próchnica nazębna – przyczyny powstania
Już u najmłodszych dzieci należy wdrażać takie zabiegi oraz edukować je i pouczać o właściwych zasadach higieny. Płytka nazębna jest najczęstszą przyczyną próchnicy zębów. Znajdują się w niej drobnoustroje i bakterie, a sama płytka przywiera do zębów.
Czynniki naturalne, takie jak predyspozycja osobnicza mają również wpływ na to jak szybko powstanie próchnica na zębach. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że przyczyną może być także nieprawidłowe odżywianie. Obecnie wszyscy są bardzo zapracowani, dlatego rzadko mamy czas na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków.
Trzeba sobie jednak uświadomić, że jedzenie ma bardzo duży wpływ na nasze życie, dlatego należy trzymać dietę. Próchnica na zębach z reguły pojawia się też na skutek jedzenia dużej ilości węglowodanów. Warto mieć na uwadze fakt, że podstawą jest spożywanie właściwych posiłków. Twardy pokarm pomaga oczyścić zęby, dlatego należy również z tego korzystać.
Objawy próchnicy
Próchnica dotyczy nie tylko zębów stałych, ale również mlecznych. Ubytki mogą nawet powstawać na kilku zębach na raz, a to jest szczególnie problematyczna sytuacja. W zębach mlecznych próchnica powstaje zdecydowanie szybciej niż w stałych zębach. Zęby mleczne mają niestety słabszą mineralizację niż stałe. Bezpośrednio po wyrżnięciu się zębów może wystąpić tak zwana wczesna próchnica. Nie można jej bagatelizować, ponieważ może prowadzić do poważnych uszkodzeń.
Świeżo wyrżnięte zęby stałe, w których mineralizacja nie jest jeszcze zakończona są zdecydowanie bardziej podatne na próchnicę. Pierwsze objawy próchnicy to zazwyczaj przeszywający ból zęba oraz nadwrażliwość na ciepłe i zimne bodźce.
Należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty, ponieważ gdy będziesz to ignorować to próchnica zacznie się tylko rozprzestrzeniać. Z czasem może ona nawet przeniknąć do miazgi zęba i wywołać poważny stan zapalny. Bardzo ważna jest profilaktyka i właściwa higiena jamy ustnej.