Dentysta nie jest w stanie samodzielnie wykonać wszystkich prac, dlatego gabinety stomatologiczne często współpracują z technikami dentystycznymi.
Jak zostać technikiem protetykiem?
Należy mieć na uwadze, że przygotowanie takich elementów jak koronka wymaga użycia specjalnych materiałów stomatologicznych. Oprócz tego trzeba również posiadać zdolności manualne, dlatego nie jest to proste zadanie. Lekarz wykonuje tylko odlew, który potem przekazuje się do pracowni. To właśnie z tą pracownią współpracuje gabinet stomatologiczny.
Żeby wykonywać pracę protetyka trzeba ukończyć studia w tym kierunku i zdobyć dyplom. Średnie wykształcenie medyczne jest potrzebne do obsługi urządzeń, które są w protetycznych gabinetach oraz wykonywania protez i szyn dentystycznych. Ukończenie średniej szkoły medycznej umożliwia zdobycie podstawowego wykształcenia medycznego. Dostępne są jeszcze szkoły policealne, ale najlepszym wyjściem są oczywiście studia dzienne lub zaoczne.
Technik protetyk – obowiązki
Osoby, które są w stanie pogodzić naukę z pracą, mogą jednocześnie studiować i zdobywać doświadczenie w zawodzie. Wiele osób zastanawia się ile zarabia technik protetyk, ponieważ nie wiedzą, czy warto iść w tym kierunku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że studia wymagają dużej motywacji oraz zaangażowania, ponieważ nie są najłatwiejsze. Dlatego należy dobrze zarządzać czasem, żeby niepotrzebnie go nie tracić.
Każda minuta jest ważna, a rozwijanie umiejętności i nauka to najlepsze co możemy zrobić. Jest to inwestycja we własny rozwój, a na to nigdy mało czasu. To ile zarabia technik protetyk jest również uzależnione od miejscowości, doświadczenia technika oraz gabinetu. W dużych miastach, takich jak Warszawa lub Poznań ceny są zdecydowanie wyższe i jest to całkowicie zrozumiałe.
Technik protetyk musi mieć przede wszystkim zdolności manualne, a przy tym powinien być cierpliwy oraz dokładny. W tym zawodzie kluczowa jest precyzja, dlatego pracownicy gabinetu protetycznego nie powinni pracować pod presją czasu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że technicy protetyczni nie mają w pracy bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Dentyści dają im bezpośrednie zlecenia i to oni są głównymi zleceniodawcami.
Zarobki technika protetyka
Zatrudnienia należy szukać przede wszystkim w pracowniach protetycznych. Na lokalnych portalach ogłoszeniowych oraz w internecie można znaleźć oferty. Należy mieć na uwadze, że technik protetyk może też otworzyć swój gabinet protetyczny.
Koniecznie trzeba wyposażyć pracownię w profesjonalny sprzęt oraz narzędzia. Dzięki temu będzie można szybciej i sprawniej przygotowywać zlecone protezy zębowe oraz aparaty ortodontyczne. To, ile zarabia technik protetyk zależy też od tego, czy działa sam, czy też pracuje dla kogoś. Oczywiste jest, że na własny rachunek można zarobić znacznie więcej, natomiast w publicznych ośrodkach zdrowotnych wynagrodzenie wynosi 3 tysiące złotych.
W prywatnych pracowniach można zarobić znacznie większe sumy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taką opcję. Prowadzenie własnego biznesu jest jednak nieco skomplikowane i wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy.