Próchnica jak powszechnie wiadomo jest jedną z najpopularniejszych chorób zakaźnych zębów. Według najnowszych statystyk w Polsce problemy z próchnicą ma ponad 90% ludzi. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla osób, które chcą mieć zdrowy uśmiech i dowiedzieć się jednocześnie, dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy.
Jak powstaje próchnica?
Za próchnicę odpowiadają bakterie (w szczególności streptococcus mutans). To właśnie bakterie w wyniku metabolizmu cukrów produkują groźne kwasy, które są najczęstszą przyczyną demineralizacji szkliwa. Warto wspomnieć również o tym, że bakterie uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej, które bardzo często stwarza idealne środowisko dla rozwoju próchnicy.
Pamiętać należy również o tym, że podatność zębów na próchnicę może być uwarunkowana genetycznie. Główną przyczyną problemów z próchnicą jest częste spożywanie cukrów, a w szczególności słodkich napojów. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej nawet bardzo częste spożycie cukru nie prowadzi do rozwoju próchnicy, dlatego też pamiętać należy o regularnym myciu zębów.
Objawy próchnicy zębowej
Próchnica bardzo często prowadzi do demineralizacji szkliwa. Pamiętać należy o tym, że próchnica w pierwszych fazach nie daje żadnych oznak życia, dlatego też trudno ją samodzielnie wykryć. W profilaktyce stomatologicznej ogromną rolę odgrywają właśnie systematyczne kontrole w gabinecie stomatologicznym.
Tylko dobry dentysta jest w stanie wykryć niewielkie plamki i pęknięcia na szkliwie. Gdy próchnica dotrze do zębiny automatycznie pojawia się mały ból zęba. Problemy pojawiają się zwłaszcza przy spożywaniu zimnych lub kwaśnych potraw.
Jeżeli próchnica dotrze do miazgi, to pojawia się bardzo silny ból i co najgorsze może dojść do infekcji. Przy poważnej próchnicy może pojawić się gorączka, obrzęk twarzy, czy też zaczerwienienie dziąseł.
Kuracja próchnicy zębów
Im szybciej zdiagnozowana zostanie próchnica tym lepiej. Przy stosunkowo niewielkiej próchnicy można skorzystać z dobrodziejstwa ozonowania. Jest to bezbolesna alternatywa dla tradycyjnego borowania. Ogromną rolę odgrywa również właściwa higiena jamy ustnej.
Osoby, które nie wiedzą dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy powinny pamiętać o tym, że tylko w ten sposób, będzie można ograniczyć rozwój bakterii. Jeżeli dojdzie do zakażenia miazgi, to niestety trzeba liczyć się z bolesnym i drogim leczeniem. Stomatolog musi usunąć zakażoną miazgę, a następnie dokładnie oczyścić i zamknąć kanały.
Czy regularne mycie zębów zapobiega próchnicy?
Dzięki systematycznemu myciu zębów można nie tylko zapobiec próchnicy. Systematyczne szczotkowanie jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą pochwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem. Dzięki regularnemu szczotkowaniu można również rozwiązać problem z nieświeżym oddechem.
Zdecydowana większość zarazków i bakterii dostaje się do organizmu przez jamę ustną. Regularne mycie zębów umożliwia oczywiście ich usunięcie. Pasta z fluorem znacząco wzmacnia szkliwo, dlatego też znacząco zwiększy się odporność na próchnicę.
Tylko dzięki szczotkowaniu można usunąć niebezpieczne kwasy organiczne. Osoby, które chcą dowiedzie się dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy mogą skorzystać także z porady swojego stomatologa.