Categories :

Diastema – co oznacza?

Każdy z nas marzy o idealnym uśmiechu. Nie zawsze jednak natura obdarza nas zgryzem, który nie wymaga interwencji stomatologa. Przerwa między zębami może okazać się problemem lub cechą charakterystyczną, która dodaje uroku. Diastema co oznacza i czy koniecznie trzeba ją usunąć?

Czy diastema jest wadą?

Przerwa między zębami nazywana jest diastemą. Występuje dosyć często, nie zawsze jednak uznawana jest za problem. Dlaczego?

Diastema może mieć różne rozmiary. Jeśli jej wielkość nie przekracza 0,2 mm nie będzie problemem medycznym. Może okazać się, że stanowi przerwę, która dodaje uroku i sprawia, że twarz nabiera wyjątkowego, przyjemnego wyglądu.

Problemy mogą pojawić się, gdy diastema ma szerokość powyżej 0,5 mm. W takiej sytuacji może stać się przyczyną wielu schorzeń. Konieczna jest interwencja lekarza stomatologa.

Zastanawiając się diastema co oznacza, nie można zapomnieć, że szpara między zębami może prowadzić do wad wymowy oraz chorób przyzębia.

Przyczyny powstawania diastemy

Diastema pojawia się najczęściej u dzieci, ale również może wystąpić u osób dorosłych w późniejszym wieku. Przyczyn powstawania szpary między zębami jest co najmniej kilka.

Pacjenci najczęściej zmagają się ze zróżnicowanym rozmiarem zębów. Mikrodoncja jest wadą polegająca na wyrastaniu zębów małych rozmiarów, które rozsuwają się tworząc szpary. Hipodoncja jest brakiem dwójek, a hiperdoncja charakteryzuje się dodatkowym zębem, który wyrasta za siekaczami.

Zastanawiając się diastema co oznacza warto pamiętać, że jest to przypadłość, która pojawia się u pacjentów, którzy cierpią na pionowy przerost wędzidła wargi górnej.

Warto pamiętać, że diastema może również powstać w późniejszym wieku. Może wynikać z uszkodzenia mechanicznego lub złej higieny jamy ustnej. Parodontoza, która jest jedną z chorób przyzębia, również może prowadzić do diastemy.

Diastema może również powstać u osób, które noszą kolczyk w wardze.

Jakie są metody jej usuwania?

Diastema nie zawsze jest schorzeniem, które należy usunąć. Często występuje u dzieci, które mają zęby mleczne, wtedy należy poczekać, aż pojawią się zęby stałe. Dopiero, gdy ich wygląd będzie niezadowalający należy podjąć leczenie.

U osób dorosłych sprawa wygląda inaczej. Diastema, która ma szerokość ponad 0,5 mm, powinna być leczona.

Diastema najczęściej leczona jest przez dentystów ortodontów. Leczenie polega na założeniu aparatu ortodontycznego. Jest to metoda, która zajmuje dużo czasu, ale przynosi dobre efekty. Poprzez nacisk, wywierany przez aparat, zęby zostają ustawione tak, by wyglądały ładnie i równo.

Leczenie diastemy można również przeprowadzić u lekarza dentysty, który może zastosować szybsze metody na uzupełnienie przerwy. Korony, licówki oraz mostki dentystyczne można wykorzystać, by zamknąć przerwę.

Bonding to metoda, która jest bardzo estetyczna. Polega na rozbudowaniu zębów cienką warstwą kompozytu z żywicy. Zaletą tej metody jest krótki czas jaki jest potrzebny do naprawienia niedoskonałości. Diastemę można usunąć na jednej wizycie.