Stomatologia estetyczna oferuje różne sposoby poprawy wyglądu zębów. Wiele osób narzeka na stan swojego uzębienia, ze względu na przebarwienia, popękane szkliwo, czy też wady zgryzu. Gdy pacjent chce cieszyć się pięknym uśmiechem może m.in. skorzystać z zabiegu założenia licówek. Wcześniej jednak warto więcej dowiedzieć się na ten temat, ponieważ pojawia się wiele pytań. Czy po pewnym czasie te cienkie nakładki na zęby ulegają przebarwieniom pod wpływem spożywania pokarmów i napojów? Jak należy dbać o licówki? Czy można je wybielać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Czy licówki można wybielać?
Licówki to cienkie nakładki, które stomatolog przykleja w jamie ustnej na powierzchni zębów, najczęściej przednich. Te wykonane z porcelany są wytrzymałe i bardziej odporne na uszkodzenia. Pod wpływem spożywania barwiących pokarmów i napojów nie ulegają przebarwieniom tak jak naturalne zęby. Dlatego licówek porcelanowych nie poddaje się wybielaniu. Są też odporne na odkładanie się kamienia nazębnego.
Licówki wykonane z kompozytu po pewnym czasie ulegają procesom destrukcyjnym tak jak naturalne zęby. Ich powierzchnia w skutek działania różnych substancji ulega przebarwieniom. Materiał, z którego są wytworzone nie poddaje się wybieleniu. Można jednak próbować odświeżyć ich kolor podczas higienizacji, czyli zabiegów skalingu, piaskowania, a także polerowania.
Wybielanie zębów z licówkami – przebieg i cena
Założenie licówek na zęby ma na celu poprawę estetyki uzębienia. Są to cienkie nakładki, których grubość kształtuje się w przedziale od 0,2 do 1 mm. Chcąc je przykleić najpierw należy wyleczyć wszystkie naturalne zęby pacjenta. Nie zakłada się ich przy próchnicy i ubytkach. Niekiedy przed zabiegiem, zęby w znieczuleniu poddaje się szlifowaniu, żeby je wyrównać. W pierwszym etapie dentysta dokonuje przeglądu uzębienia, a następnie wykonuje odlew zębów. W kolejnym przeprowadza komputerową symulację, jak będą wyglądać po założeniu nakładek. Nakleja też tzw. licówki tymczasowe, co pozwoli pacjentowi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Podczas ostatniej wizyty właściwe licówki przykleja do powierzchni zębów klejem stomatologicznym. Na zakończenie następuje polerowanie. Ceny założenia licówek są różne i wahają się między 800 zł, a 3000 zł za jeden ząb.
Wskazania i przeciwwskazania do założenia licówek
Licówki są często jedynym rozwiązaniem dla pacjentów, u których ze względu na zmaganie się z chorobami dziąseł, ich krwawieniem, jak też martwicą miazgi, nie można stosować wybielania zębów. Nakładki doskonale sprawdzają się przy zakryciu przerwy pomiędzy przednimi zębami (diastema), a także w przypadku ukruszenia szkliwa. Wskazane są również u osób z trudnymi do usunięcia plamami i przebarwieniami uzębienia.
Przeciwwskazania do noszenia licówek dotyczą osób zmagających się z bruksizmem, palących papierosy, posiadających krótkie zęby, a także cierpiących na choroby dziąseł.
Zalecenia po założeniu licówek
Po założeniu licówek warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą na właściwe zaadaptowanie się nakładek i uniknięcie komplikacji. Istotne jest to, żeby przez pierwsze 2 tygodnie nie spożywać produktów, posiadających właściwości barwiące. Są to np. kawa, czerwone wino, buraki, czy też kurkuma. Zalecana jest tzw. biała dieta. Nie należy też gryźć twardych pokarmów, czyli warzyw, owoców oraz migdałów. Nie przestrzeganie tych zaleceń spowoduje, że świeża licówka może się wyszczerbić.
Ważna jest też codzienna pielęgnacja i higiena jamy ustnej. Należy zatem myć zęby przy pomocy miękkiej szczoteczki, używać pasty zawierającej fluor, a przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną. Warto również stosować płyn do płukania ust.
W ustalonych przez stomatologa terminach trzeba zgłaszać się do jego gabinetu na kontrolne wizyty.
Kiedy nie można stosować licówek?
Licówki pozwalają uzyskać bardzo ładny wygląd uzębienia, jednak nie każda osoba może sobie na nie pozwolić. Niektórzy cierpią na dolegliwość, która objawia się nieświadomym zaciskaniem i zgrzytaniem zębów (bruksizm). Zdarza się to najczęściej podczas snu i doprowadza do ścierania oraz pękania szkliwa. W przypadku posiadania licówek mogłoby dojść do ich uszkodzenia. Podobna sytuacja może wyniknąć przy nieprawidłowym i krzywym zgryzie.
Nakładek nie mocuje się na zęby ruchome, objęte zaawansowaną próchnicą, z kamieniem nazębnym, a także posiadające wiele wypełnień. Zabieg założenia licówek nie zostanie przeprowadzony u osób z paradontozą.
Czy warto robić licówki?
Decyzja o założeniu licówek zależy od potrzeb danego człowieka. Względy estetyczne dla wielu są bardzo ważne. Piękny uśmiech i ładnie wyglądające zęby pozwalają poczuć się pewniej oraz podnieść własną samoocenę. Na zabieg umocowania licówek decydują się osoby znane i celebryci, jednak nie tylko dla nich jest on zarezerwowany, ponieważ wiele osób chce pięknie wyglądać. Istotne jest to, że nakładki mogą mieć kolor naturalnych zębów i nie wyróżniać się na ich tle. Warto je założyć, gdy ktoś chce przykryć nie dające się inaczej usunąć przebarwienia, wyszczerbienia, jak też przerwy między zębami. Istotne jest to, że decyzja o założeniu licówek powinna być podjęta po dogłębnym zastanowieniu i szczegółowej konsultacji ze stomatologiem.