Wiele osób nie ma pojęcia, co to są koronki na zęby. Należy wyjaśnić, że korony są stosowane przy znacznym zniszczeniu zębów lub ich braku. Są oparte na implantach i mogą nie tylko zastępować zęby, ale również poprawiać ich funkcjonalność oraz estetykę.
Co to są koronki?
Z wyglądu korony przypominają nakładki, które imitują pojedyncze zęby. Ich ścianki wykonywane są z różnych materiałów i mają grubość 1 – 2 mm. Można wyróżnić korony tymczasowe, pełnoceramiczne, porcelanowe lub na podbudowie z tlenku cyrkonu. Warto podkreślić, że korony zębowe montowane są na wcześniej oszlifowanych zębach pacjenta lub implantach. Podczas kilku wizyt odbywa się pełne leczenie, jednak bardziej długotrwałym procesem jest oczywiście założenie implantów. Trafnie wskazuje się, że w znieczuleniu miejscowym przeprowadza się zabiegi założenia koron. Rodzaj korony jest zawsze dopasowany do potrzeb pacjenta, gdyż współczesna stomatologia oferuje szeroki wachlarz możliwości.
Korony na zęby – wskazania
Warto wspomnieć, że korony są estetyczne, dobrze tolerowane przez organizm, a do tego nie ulegają przebarwieniom i samoistnym uszkodzeniom. Pod względem wizualnym idealnie stapiają się z naturalnymi zębami. Korony zębowe zakłada się, gdy zęby zostały mocno zniszczone lub są już martwe. Warto wiedzieć, co to są koronki na zęby, ponieważ ta wiedza może się przydać w przyszłości. Korony stosowane są również wtedy, gdy zęby są osłabione i jest ryzyko ich uszkodzenia w trakcie normalnego gryzienia lub żucia. Ostateczna cena korony jest uzależniona głównie od materiału użytego w procesie produkcji, ale również od dodatkowych wizyt oraz konsultacji, a także liczby zębów, które mają być leczone.
Korona pełnoceramiczna będzie oczywiście droższa niż korona porcelanowa z podłożem metalowym. Cena automatycznie wzrasta przy wykorzystaniu nowocześniejszego cyrkonu. Bez wątpienia korony mocowane na implantach są najdroższe, a do tego nie są refundowane przez NFZ. Jeśli tylko jest możliwość uratowania fragmentu własnego zęba to korona zębowa jest świetnym wypełnieniem. Ważną rolę w przywróceniu pięknego uśmiechu odgrywa odtworzenie prawidłowego zgryzu.
Korona na zęba – przeciwwskazania
Istnieją również pewne przeciwwskazania do założenia korony zębowej. Przeciwwskazaniem o charakterze względnym jest próchnica, ponieważ do zakładania koron można przystąpić po całkowitym wyleczeniu zębów. Nie można także bagatelizować zmian w obrębie wierzchołka korzenia. Takiego zabiegu nie przeprowadza się u osób młodych, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko zranienia komory miazgi. Pierwsza wizyta u lekarza to tzw. konsultacja, podczas której przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Lekarz musi również dokładnie ocenić stan uzębienia i podjąć decyzję o dalszym leczeniu.
Plan leczenia musi być zawsze indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta. Koniecznie jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, w tym panoramicznych lub 3D. Następny etap to wykonanie wycisków, które później przesyła się do laboratorium. W tym samym czasie zakładana jest korona tymczasowa, której zadaniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Po dokładnym przeczytaniu tego tekstu wiesz już, co to są koronki na zęby.