Jak wskazują badania, nawet około 90% dorosłych Polaków ma poważne problemy z zębami. Występują u nich nie tylko ubytki, lecz także nadwrażliwość zębów. Jak się jednak okazuje, wiele z tych dolegliwości można by uniknąć, gdyby tylko regularnie stosowany był zabieg fluoryzacji zębów. Czym jest fluoryzacja, jak wygląda i jakie ma zalety?
Fluoryzacja zębów – charakterystyka
Czym zatem jest fluoryzacja zębów? Jest to zabieg, który polega na naniesieniu na powierzchnię zębów fluoru, który wchodząc w reakcję chemiczną z zębami, pozytywnie na nie oddziałuje. Wiele osób obawia się tego zabiegu z uwagi na fakt, że fluor jest substancją skrajnie niebezpieczną i potencjalnie mógłby zagrażać nawet życiu. Jak się jednak okazuje, w przypadku fluoryzacji nie ma się bezpośredniego kontaktu z tą substancją, lecz jedynie np. z żelem, który w swoim składzie ma niewielką ilość fluoru i który jest uwalniany bezpośrednio na zęby, po jego naniesieniu na nie.
Czy fluoryzacja zębów jest potrzebna?
Wiele osób z uwagi na ryzyko kontaktu z fluorem zadaje sobie pytanie, czy taki zbieg jest właściwie potrzebny i po co się go powinno wykonywać? Każdego dnia zęby narażone są na ogromną liczbę czynników destrukcyjnych. Nie tylko na resztki pokarmu, lecz również na nieodpowiednią higienę czy też na powstawanie na zębach ubytków w szkliwie. Konieczne jest więc stosowanie zabiegów profilaktycznych, które będą zęby wzmacniały i powodowały, że będą one bezpieczniejsze. A jak się okazuje, fluoryzacja jest w tym wypadku jednym z najlepszych i zdecydowanie najskuteczniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o wzmacnianie i ochronę zębów. Oznacza to, że jest to zabieg, który z całą pewnością powinno się regularnie wykonywać.
Fluoryzacja zębów – etapy zabiegu
Jak zatem widać, zabieg fluoryzacji zębów jest naprawdę potrzebny i warto go regularnie wykonywać. Zanim jednak udamy się do gabinetu stomatologicznego, aby wykonać zabieg fluoryzacji zębów, trzeba się najpierw dowiedzieć tego, jak on dokładnie wygląda.
Podstawową czynnością, która zostanie wykonana przed fluoryzacją, jest dokładne oczyszczenie zębów. Nie tylko z resztek jedzenia, lecz również z kamienia.
Gdy zęby będą już idealnie czyste, następnie nakładana jest na nie substancja zawierająca fluor. Może to być specjalny żel, pianka, a nawet lakier, który nakładany jest przy pomocy specjalnego pędzelka.
Gdy określona substancja znajdzie się już na zębach, nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać kilka minut, aż fluor wchłonie się w zęby. Po tym czasie nie pozostaje nic innego, jak tylko przepłukać jamę ustną.
Fluoryzacja zębów – zalety
Warto się jeszcze na koniec zastanowić nad tym, jakie konkretnie płyną zalety z takiego zabiegu. Co się dzięki niemu zyskuje?
Najważniejszą zaletą zabiegu fluoryzacji zębów, jest oczywiście znaczne ich wzmocnienie. Zęby stają się silniejsze, mocniejsze i przede wszystkim zdrowsze. Co bardzo ważne, przy pomocy fluoru możliwe jest nawet odbudowanie w niewielkim stopniu szkliwa, co oczywiście w niezwykle pozytywny sposób wpłynie na jakość zębów i ich kondycję.