Pomimo tego, że każdy chce mieć piękne i zdrowe zęby, to jednak często osiągnięcie tego celu stanowi dla wielu osób spory problem. Na przeszkodzie staje najczęściej próchnica, która atakując zęby, skutecznie je niszczy, doprowadzając nawet do ich całkowitej utraty. Nic więc dziwnego, że tak często pada pytanie, co na próchnicę zębów będzie najlepsze? Żeby się tego dowiedzieć, trzeba zrozumieć, czym próchnica jest i jak się ją leczy.
Początek próchnicy
Jeśli chce się zrozumieć, co na próchnicę zębów będzie najlepsze, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym próchnica jest i jak dokładnie dochodzi do jej powstawania. Jak zatem wyglądają początki próchnicy na zębach?
Być może nie każdy o tym wie, lecz w jamie ustnej obecne są miliony bakterii, które każdego dnia osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej. Głównym pożywieniem tych bakterii jest cukier, który pochłaniają i jednocześnie wydalają z siebie szkodliwe dla szkliwa kwasy. To właśnie one powodują degradację szkliwa zęba i dalsze niszczenie zęba.
Jak wyglądają pierwsze oznaki próchnicy? Są to najczęściej niewielkie, brązowe lub białe plamki, widoczne nawet gołym okiem na zębie.
Jak leczyć próchnicę?
Co jednak w sytuacji, gdy próchnica pojawi się na zębach? Jak się okazuje, istnieje naprawdę wiele różnych metod jej leczenia. Wszystko jednak zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest próchnic.
Co na próchnicę zębów na wczesnym jej etapie rozwoju? W tym wypadku leczenie jest dość proste i ogranicza się do wzmacniania szkliwa poprzez stosowanie miejscowo fluoru. Co więcej, często dentyści decydują się także na stosowanie zabezpieczenia zębów poprzez odpowiednie uszczelniacze.
Co jednak w sytuacji, gdy próchnica jest na bardziej zaawansowanym etapie? W takim wypadku najczęściej przechodzi się do leczenia polegającego na jej mechanicznym usunięciu, a następnie wypełnieniu zęba za pomocą specjalnej plomby.
W skrajnych przypadkach, gdy dany ząb został naprawdę mocno zniszczony przez próchnice, konieczne może być nawet leczenie chirurgiczne, a w skrajnych przypadkach usunięcie zęba.
Zapobieganie próchnicy
Jak więc widać, leczenie próchnicy może przybrać naprawdę nieprzyjemny dla pacjenta obrót. Nie tylko narazić się można z dużą pewnością na bardzo nieprzyjemny i bolesny zabieg, lecz dodatkowo zrujnować można swój portfel, ponieważ leczenie zębów nie należy do najtańszych.
Zasadne jest więc w tej sytuacji pytanie, jak nie doprowadzić do zajęcia zębów próchnicą i w jaki sposób można jej zapobiegać?
Jak się okazuje, aby uniknąć próchnicy, wystarczy tylko kilka bardzo prostych kroków. Podstawą jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej, którą można przeprowadzić w ciągu 5 minut. Chodzi tu oczywiście o regularne i dokładne mycie zębów, lecz również o ich nitkowanie, a także płukanie jamy ustnej przy pomocy specjalnego płynu antybakteryjnego.
Oprócz tego zalecana jest zmiana diety, czyli unikanie słodyczy, gazowanych słodkich napojów, a także skrobi, która może przylegać do zębów i znacznie zwieszać ilość płytki nazębnej. Na sam koniec warto jeszcze pamiętać o tym, aby przynajmniej raz do roku udawać się do stomatologa na kontrolę. Dzięki temu uda się odnaleźć i odpowiednio zareagować na wszystkie pojawiające się ubytki.