Categories :

Aparat retencyjny po zdjęciu aparatu stałego

Wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na korekcję zgryzu i nosi aparat ortodontyczny. Leczenie taką metodą jest dość długotrwałe, ale efekty są spektakularne. Najczęściej cały proces trwa minimum dwa lata. Ściągnięcie aparatu nie oznacza, że leczenie zostało zakończone. Jest kolejny etap, którego nie wolno pominąć. Aparat retencyjny po zdjęciu aparatu stałego jest niezbędny, aby ustabilizować proste zęby. Dzięki retencji nie ma obaw, że zęby cofną się, choć o milimetr. Niestety w wielu przypadkach może tak się zdarzyć i wówczas całe leczenie i pieniądze można powiedzieć, że zostały wyrzucone w błoto. Jak długo aparat retencyjny po zdjęciu aparatu stałego powinno się nosić? Jak wygląda taki aparat i czy w każdym przypadku jest konieczny?

Co zakłada się po zdjęciu aparatu?

Dziedzina stomatologii i ortodoncji w ostatnich latach bardzo się dynamicznie rozwija z korzyścią dla pacjentów. Powstają nowoczesne metody i zabiegi, które pomagają uzyskać piękny uśmiech w krótkim czasie. Choć leczenie ortodontyczne do najkrótszych nie należy, to jednak proste zęby po zdjęciu aparatu wyglądają fantastycznie. Należy jednak mieć na uwadze, że bez aparatu retencyjnego ten efekt może nie utrzymać się zbyt długo. W niektórych przypadkach zęby mogą się nawet cofnąć do pozycji, w której były przed podjęciem leczenia. W rzadkich przypadkach zdarza się tak, że cofanie jest powolne, ale następuje przez całe życie. W takich sytuacjach noszenie aparatu retencyjnego zalecane jest cały czas. Czym jest aparat retencyjny, nazywany także retainerem? Jest on wykonany z cienkich drucików, których zadaniem jest stabilizacja zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje retainerów. Jeden z nich jest ruchomy, a drugi stały. W pierwszym przypadku pacjentowi zakłada się aparat składający się z kilku drucików dużo mniej widocznych niż w przypadku noszenia stałego aparatu. Można go w każdej chwili ściągnąć. Najczęściej ortodonci zalecają noszenie go w nocy, ale można oczywiście dla przyspieszenia całego procesu nosić go przez cały dzień. Nie przeszkadza on w normalnym funkcjonowaniu. Na pewno osoby, które nosiły stały aparat, nie będą miały problemu z aparatem retencyjnym. Stały aparat retencyjny przykleja się do wewnętrznej części zębów. Jest on niewidoczny i praktycznie nie odczuwa się, że jest on przytwierdzony do zębów. Stosuje się go u osób, które miały dość poważne wady zgryzu i niezbędna jest dłuższa stabilizacja.

Jak wyglądają zęby po zdjęciu aparatu stałego?

Zęby po zdjęciu aparatu stałego są proste, ale należy jeszcze wykonać kilka zabiegów. Przede wszystkim w wielu sytuacjach konieczne jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Niektóre krzywe zęby przez swoje ustawienie mogły się zetrzeć lub ukruszyć i proste nie wyglądają dobrze. Ortodonta zaleca także wypolerowanie zębów, można także poddać się zabiegowi wybielania. Mogą pojawić się również ubytki, które należy wyleczyć. Dentysta powinien także ściągnąć kamień nazębny przed polerowaniem. Aparat retencyjny po zdjęciu aparatu stałego może być założony, gdy te zabiegi zostaną wykonane. W przypadku stałego retainera nie ma możliwości przyklejenia go na zęby, na których znajduje się kamień nazębny. Dzięki wypolerowaniu i uzupełnieniu ubytków zęby wyglądają przepięknie i aby utrzymać taki efekt, należy jeszcze uzbroić się w cierpliwość i nosić aparat retencyjny.

Ile czasu nosi się aparat retencyjny?

Aparat retencyjny po zdjęciu aparatu stałego najczęściej noszony jest przez połowę okresu noszenia stałego aparatu. Jest to oczywiście zalecenie, ale rzeczywistość czasami wygląda inaczej. Każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie. W przypadku dużych wad zgryzu lub gdy konieczne było usunięcie zębów przed założeniem aparatu stałego, retainer może być noszony znacznie dłużej. W takich przypadkach istnieje duże ryzyko cofnięcia się zębów, a więc najczęściej zakładany jest stały aparat retencyjny na wewnętrzną część zębów. Niekiedy korekta była niewielka i w takich przypadkach czasami wystarczy nosić retainer przez okres kilku tygodni. Na pewno czas powinien być określony przez ortodontę, który zna się na tym najlepiej.

Czy każdy musi po zdjęciu aparatu nosić retainer?

W większości przypadków aparat retencyjny po zdjęciu aparatu stałego musi być noszony przez odpowiedni okres. Rzadko zdarzają się pacjenci, którzy mogą zakończyć leczenie jedynie na zdjęciu aparatu stałego. Takie sytuacje są wyjątkowe. Wiele osób uznaje, że retainer jest niepotrzebny i jedynie powoduje, że leczenie się przedłuża, a także zwiększa koszty. Jednak takie głosy wynikają z niewiedzy i nieświadomości. Każdy dobry specjalista z zakresu ortodoncji wie i potwierdzi, że zęby mają tendencję do cofania. Nawet w przypadku braku jednego zęba u większości osób zęby zaczynają się przesuwać w wolną przestrzeń. Z tego względu bardzo ważne jest uzupełnianie braku w uzębieniu, nawet jeśli jest to ząb tylny, którego nie widać. Aby mieć zdrowe, proste i piękne zęby, należy poddać się całemu procesowi leczenia ortodontycznego, a ten oprócz aparatu stałego obejmuje dodatkowo noszenie aparatu retencyjnego.