Jeszcze do niedawna jednym z najpopularniejszych rodzajów wypełnień stosowanych w leczeniu ubytków zębowych były plomby amalgamatowe. Rozpoznać je można już na pierwszy rzut oka, posiadają bowiem charakterystyczny srebrny kolor. Warto podkreślić, że pomimo tego że plomby amalgamatowe nie wyszły jeszcze całkowicie z użycia, obecnie stosuje się je coraz rzadziej. Amalgamat w plombach – co warto wiedzieć na jego temat?
Co to są plomby amalgamatowe?
Plomby amalgamatowe jeszcze do niedawna były stosowane powszechnie – jest to rodzaj wypełnienia ubytków zębowych, który w dzisiejszych czasach coraz częściej zastępowany jest przez różnego rodzaju materiały kompozytowe. Plomby amalgamatowe charakteryzują się srebrnym kolorem, co oznacza, że w jamie ustnej widoczne są na pierwszy rzut oka, toteż nie są zbyt estetycznym rozwiązaniem. Stosuje się je więc najczęściej w bocznych zębach, zarówno stałych, jak i mlecznych.
Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że plomby amalgamatowe wykonywane są z dwóch rodzajów materiału. Przeprowadzane wyniki badań nie wskazały jednoznacznie na to, by plomby amalgamatowe nowej generacji wykazywały jakąkolwiek toksyczność. Udowodnione jednak zostało, że starsza generacja plomb amalgamatowych może wykazywać szkodliwe działanie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu i wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne.
Pacjenci, u których zostały założone starsze plomby amalgamatowe, mogą odczuwać różnego rodzaju dolegliwości z nimi powiązane. Niestety, są to dość niespecyficzne objawy, które ci nie zawsze są w stanie powiązać z zastosowanymi wypełnieniami dentystycznymi. Do takich niejednoznacznych objawów należą między innymi problemy gastryczne, ogólne osłabienie, wrażliwość czy też bóle głowy.
Udowodnione zostało, że starsze plomby amalgamatowe stopniowo uwalniają rtęć, którą można podejrzewać o wywoływanie chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona bądź też Alzheimer. Plomby amalgamatowe mogą być także odpowiedzialne za rozwój schorzeń autoimmunologicznych, których konsekwencje bywają naprawdę poważne. Warto też podkreślić, że zastosowanie plomb amalgamatowych może być szczególnie groźne w przypadku kobiet w ciąży, bowiem rtęć w nich zawarta może uszkadzać rozwijający się płód. Warto podkreślić, że zabieg usuwania wypełnienia amalgamatowego powinien przeprowadzić doświadczony stomatolog, ponieważ w trakcie usuwania plomby znacznie wzrasta stężenie rtęci, potęgując toksyczny efekt.
Warto więc zastanowić się, co jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu usunięcia plomby amalgamatowej. Przede wszystkim, amalgamat w plombach należy usunąć w sytuacji, kiedy w zaplombowanym zębie rozwija się proces próchniczy. Trzeba mieć świadomość tego, że amalgamat w plombach jest materiałem, który nie jest w stanie połączyć się idealnie ze szkliwem zęba, stąd też często w miejscu jego przylegania do powierzchni zęba gromadzą się drobnoustroje, które czasem mogą prowadzić do rozwoju próchnicy. Rozwijająca się próchnica w zębie z wypełnieniem amalgamatowym często nie daje żadnych oznak, a jej obecność można stwierdzić wyłącznie przy pomocy badania radiologicznego.
Pacjenci zadają pytanie, czy amalgamat w plombach należy bezwzględnie wymieniać. Otóż, decyduje o tym nie tylko rozwój próchnicy, ale również utrata szczelności wypełnienia. Sprzyja ona bowiem namnażaniu się bakterii tuż przy tkance zęba, co powinno skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Trzeba pamiętać również o tym, że amalgamat w plombach może być odpowiedzialny za powstawanie nieestetycznych przebarwień na powierzchni zębów.
W tym miejscu warto podkreślić również, że amalgamat bardzo niekorzystnie zachowuje się w przypadku rezonansu magnetycznego. Najnowsze aparaty posiadają bowiem na tyle dużą siłę pola magnetycznego, że może ona doprowadzić do wycieku rtęci z plomby. Dlatego też osoby, które posiadają duże ilości wypełnień amalgamatowych, z reguły nie powinny być badane rezonansem magnetycznym, a przynajmniej samo badanie należy poprzedzić osobno konsultacją stomatologiczną.
Nie ma co ukrywać, że wymiana tradycyjnych amalgamatowych plomb na białe znacznie poprawia estetykę uśmiechu. Wszystko dlatego, że kolor amalgamatu bardzo odróżnia się od naturalnej barwy zębów, stąd też wielu pacjentów decyduje się na jego wymianę.
Co zawiera amalgamat?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę zawiera amalgamat w plombach, że tak dużo mówi się o jego szkodliwości. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w skład amalgamatu stomatologicznego wchodzi mieszanka srebra, rtęci, miedzi cyny i cynku. Skład poszczególnych plomb amalgamatowych może się od siebie nieznacznie różnić, w zależności od tego, na jaki wariant zdecyduje się lekarz stomatolog. Trzeba jeszcze raz wspomnieć o tym, że możliwość uwalniania szkodliwej rtęci dotyczy wyłącznie amalgamatu starej generacji. Badania w żaden sposób nie potwierdziły toksyczności wypełnień stosowanych w nowoczesnej stomatologii.
Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, ile kosztuje wymiana amalgamatu w plombach na nowoczesne materiały kompozytowe. Cena zabiegu zależna będzie od wielu czynników, na przykład wielkości ubytku, który trzeba wypełnić. Im większa ilość materiałów kompozytowych będzie niezbędna do prawidłowego wypełnienia zęba, tym wyższa będzie ostateczna cena zabiegu. Pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że amalgamat jest nie tylko szkodliwy, ale również mało estetyczny, stąd też należy jak najszybciej rozważyć jego wymianę na nowoczesne materiały.
Pacjenci, którzy chcą mieć pewność że zabieg zostanie przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa, powinni wybrać gabinet stomatologiczny cieszący się sporym uznaniem i pozytywnymi opiniami. Oczywiście, takim wypadku trzeba przygotować się na to, że cena zabiegu może być nieco wyższa, jednak zostanie on przeprowadzony z pełnym profesjonalizmem przez osobę doświadczoną.
Podsumowując, pacjenci, którzy posiadają amalgamat w zębach, powinni rozważyć jego wymianę, zwłaszcza jeśli jest to materiał starszej generacji.