Categories :

Ból i obrzęk dziąseł

W jamie ustnej każdego człowieka „szaleją”, niewidoczne gołym okiem, bakterie. Mogą one na przykład z łatwością doprowadzać zarówno do próchnicy zębów, jak i stanów zapalnych dziąseł. W niniejszym tekście wyjaśnimy, jakie są objawy takiego schorzenia i co zrobić, aby zmniejszył się coraz bardziej dokuczający ból i obrzęk dziąseł.

Objawy i przyczyny

Na początek warto odkryć, jak wyglądają pierwsze symptomy i skąd bierze się taka dolegliwość. Okazuje się, że główna przyczyna występowania stanu zapalnego leży po stronie niewłaściwej higieny jamy ustanej (rzadkie mycie zębów, stosowanie słabej jakości szczoteczki i nieodpowiednie ruchy), która staje się początkiem rozwijającej się dość szybko choroby przyzębia. Wpływ na to ma też bardzo zła dieta (bogata między innymi w węglowodany), codzienne jedzenie słodyczy, picie wysokoprocentowego alkoholu, palenie papierosów oraz zmiany hormonalne, chorowanie na cukrzycę, zakażenie wirusowe i co zaskakujące – kiepsko dopasowane uzupełnienia protetyczne.

Gdy utworzy się płytka nazębna, dojdzie do kolejnych problemów. Z czasem nastąpi proces jej mineralizacji i zbuduje się tzw. kamień nazębny. Wtedy wystąpi wyraźne zaczerwienienie, a co za tym idzie – nadwrażliwość, ból i obrzęk dziąseł (zmienią one swoją konsystencję i kolor, który stanie się ciemny, wręcz bordowy), a także pojawi się nieprzyjemny zapach z ust. W najgorszym przypadku, może również dojść do krwawienia!

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?

Chcąc zmniejszyć opuchliznę i nie doprowadzić do utraty rozchwianych zębów, niekoniecznie należy udać się do stomatologa. Czasem wystarczą domowe rozwiązania. Jednak, gdy dyskomfort staje się niesamowicie dokuczliwy, to wtedy pomoże tylko specjalista, który przepisze odpowiednie pasty do zębów o właściwościach obkurczających, żele czy tabletki o działaniu przeciwbakteryjnym (do kupienia we wszystkich aptekach bez recepty). Podpowie również, aby używać nici dentystycznej i jak trzeba to robić w sposób prawidłowy. Ostatecznie zdecyduje o tym, aby pozbyć się płytki nazębnej za pomocą dostępnych w gabinecie narzędzi.

Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła

Jeżeli chodzi o domowe sposoby, które załagodzą ból i obrzęk dziąseł, to zalecane są odpowiednie, chłodne płukanki (stosowane kilka razy dziennie). Najlepiej takie, które są wykonane z rumianku albo szałwii. Wówczas można liczyć na zmniejszenie opuchlizny, gdyż tego typu zioła mają właściwości przeciwzapalne, ściągające, a nawet antyseptyczne.

Pomocny okaże się też olejek z goździków, bo przyczynia się od uśmierzenia bólu i zastopowania krwawienia. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem będzie łagodzący obrzęk sok z aloesu, świetnie radzący sobie z bakteriami. Jest jeszcze jedna domowa metoda. Mowa o roztworze z wody utlenionej (przepis na niego jest dość prosty: trzy łyżki wody utlenionej należy wymieszać z zimną, zwykłą wodą). Tego rodzaju płukanka poskutkuje niemal w stu procentach, jeżeli będziemy ją stosować, podobnie jak przypadku płynu powstałym na bazie rumianku, przynajmniej trzy razy w ciągu jednego dnia.