Categories :

Jak wygląda kamień nazębny?

Jednym z elementów wpływających na dobre samopoczucie oraz pewność siebie jest zdrowy i piękny uśmiech. Wymaga on stałej i starannej pielęgnacji wykonywanej w warunkach domowych oraz w gabinecie stomatologicznym. W pierwszym przypadku zabiegi obejmują szczotkowanie zębów z użyciem dobrej jakości past dentystycznych dedykowanych dla danego typu zębów, na przykład tych z nadwrażliwością, nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej płynami dentystycznymi.

W drugim wypadku zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w gabinecie stomatologicznym przez dentystę lub higienistkę mogą prowadzić do usuwania przebarwień i nalotu. Powszechnym problemem jest zbierający się na zębach oraz w rejonie dziąseł osad ulegający mineralizacji. W tej sytuacji wielu pacjentów zastanawia się: jak wygląda kamień nazębny i dlaczego powstaje u pacjentów z różną intensywnością?

Kamień na zębach – przyczyny powstania

Jak wygląda kamień nazębny? Początkowo ma on postać osadu i dość miękkiej płytki nazębnej, która z czasem podlega mineralizacji. Kamień zbiera się na powierzchni zębów stopniowo. Tworzony jest przez białka, komórki nabłonka oraz wapń i fosfor i bakterie próchnicowe. Szybkość zbierania się osadu i płytki podlegającej twardnieniu jest cechą osobniczą pacjenta. Oznacza to, że pewne osoby mają naturalną tendencję do gromadzenia się kamienia nazębnego na powierzchni szkliwa oraz w okolicach dziąseł.

Jednakże przyjmuje się, że poza indywidualnymi skłonnościami na wspomnianą szybkość wypływa nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz mało zbilansowana dieta. W pierwszym przypadku może to na przykład oznaczać zbyt krótkie, mało dokładne lub nieregularne szczotkowanie zębów, natomiast w drugim spożywanie nadmiernej ilości cukru czy nabiału wpływające na zagęszczanie śliny i nasilenie utwardzania płytki nazębnej. Warto dodać, że procesowi sprzyja alkohol oraz palenie papierosów.

Czy warto usuwać kamień nazębny?

Zbierający się na zębach kamień stanowi nie tylko defekt estetyczny ale również wpływa nie tylko na zdrowie zębów ale także całego organizmu. Kamień, który nie jest usuwany może zbierać się nie tylko na powierzchni zębów ale również w okolicach dziąseł co powadzić może do rozwoju stanu zapalnego. Z czasem pojawia się krew podczas szczotkowania oraz przykry zapach z ust. W skrajnych przypadkach może dojść do odsłonięcia korzeni zębów oraz pojawienia się nadwrażliwości i paradontozy.

W związku z wymienionymi zagrożeniami trzeba podkreślić, że karmień nazębny warto usuwać. Tym bardziej, że jest to proces bezbolesny i może być stosowany zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie dentystycznym. W pierwszym przypadku domowe sposoby stanowią rodzaj profilaktyki i obejmują wykorzystanie: octu jabłkowego, sody oczyszczonej, oleju kokosowego, drożdży piwnych, węgla aktywnego oraz naparu z szałwii. Są one tanie lecz mało skuteczne. W przypadku znacznej ilości kamienia wymagane jest jego usunięcie przez stomatologa za pomocą skalingu, piaskowania lub metody: tradycyjnej, dźwiękowej, laserowej czy chemicznej.

Kamień nazębny – zagrożenie dla zębów

Jak wspomniano powyżej zbierający się kamień nazębny może prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego, krwi podczas szczotkowania, przykrego zapachu z ust, nadwrażliwości oraz paradontozy.