Sporo pacjentów zastanawia się, czy zęby mogą się przesuwać. Niestety taki problem dotyka wielu osób. W przypadku, gdy zęby się przesuną, nieodpowiednie ustawienie zębów na skutek tego może prowadzić do nieprzyjemnego uczucia ucisku. Co więcej, powoduje też bóle głowy i zębów. Jeśli dojdzie do stłoczenia zębów, trudniej jest zadbać o ich higienę, co z kolei nierzadko prowadzi do chorób zębów tj. próchnica oraz paradontoza. Dodatkowo oprócz wspomnianych problemów, nie można zapominać o kwestiach estetycznych. Warto dowiedzieć się, czy zęby mogą się przesuwać.
Przesuwanie się zębów – przyczyny
Bardzo dużo osób dorosłych skarży się na nagłe przesunięcie się zębów w dolnej szczęce. Okazuje się, że przyczyny takiego stanu są nierzadko kontrowersyjne. Jedną z możliwych przyczyn stłoczenia się zębów jest nacisk ósemek na inne zęby. Jednakże jakikolwiek szczątkowy wzrost żuchwy także może spowodować zmiany uzębienia, które następują wraz z wiekiem. Istnieją też inne przyczyny tego stanu. Mało kto wie o tym, czy zęby mogą się przesuwać. Inną przyczyną tego jest tzw. fizjologiczny dryft mezjalny. Jak się okazuje, zęby tylne mają naturalną skłonność do przesuwania się w kierunku środkowej szczęki, co jest bardzo problematyczne. Jest tak, gdyż przestrzenie międzyzębowe stają się z czasem coraz węższe z powodu codziennego tarcia w czasie jedzenia, a migracja zębów ma zapobiegać powstawaniu przerw.
Natomiast w przypadku spożywania sporej ilości miękkiej żywności migracja nierzadko jest silniejsza aniżeli ścieranie, a zęby stają się stłoczone. Warto zauważyć, że przesunięcie się zębów po użyciu aparatu ortodontycznego bądź innego leczenia ortodontycznego często jest irytujące dla pacjenta i sprawia, że sporo osób wątpi w powodzenie leczenia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zęby oraz szczęka mają tendencję do powrotu do pierwotnego położenia, w zależności od pierwotnych ustaleń. Bardzo istotne będzie udanie się do gabinetu ortodontycznego. Nierzadko trzeba założyć aparat stały. Warto wiedzieć, że tak zwany nawrót stłoczenia oznacza powrót do starych struktur bądź odnowienie się przypadłości, która została pokonana. Im bardziej nieodpowiednie jest ustawienie zębów bądź skomplikowana korekta, tym większe istnieje prawdopodobieństwo nawrotu. W obecnych czasach wiele osób nie wie, czy zęby mogą się przesuwać.
Jak przesuwają się zęby?
Warto wiedzieć, że zęby przesuwają się podczas całego życia, nawet wtedy, gdy nie zastosowano leczenia ortodontycznego. Razem z wiekiem zęby mają tendencję do przesuwania się ku przodowi, a ponadto w kierunku luki po utraconym zębie. Co więcej, brak retencji po zakończonym leczeniu nierzadko powoduje przesunięcia zębów, a także nawrót wady, co jest bardzo kłopotliwe. Pojawiają się przypadku, gdy noszona jest retencja, a zęby dalej się przesuwają. Mogę ona przesunąć się przez zgrzytanie bądź zaciskanie szczęki. W czasie gdy zgrzytanie zębami następuje w czasie snu, większość ludzi zaciska szczękę na skutek stresu bądź niepokoju psychicznego, który jest powszechny. Żeby zapobiec takiemu stanowi, stomatolog przeważnie zaleca nakładki na zgryz. Warto zauważyć, że nawet po usunięciu zęba mądrości nierzadko dochodzi do przemieszczania się zębów. Powodem takiego stanu jest nowo utworzona przestrzeń w szczęce.
W wielu przypadkach prowadzi to do przemieszczenia się pojedynczych zębów, co z kolei skutkuje skrzywieniem zgryzu. Okazuje się, że do migracji zębów w niektórych przypadkach dochodzi na skutek wyrzynania się ósemek, ale też po ich ekstrakcji. Kwestie te w każdym przypadku trzeba rozważyć przed przystąpieniem do leczenia aparatu ortodontycznego bądź nakładkami. W Polsce pojawia się coraz więcej gabinetów ortodontycznych. Oferowane jest najlepszej jakości leczenie. Można wyeliminować problem przesuwających się zębów, który jest powszechny w obecnych czasach. Wady zgryzu mogą być bardzo kłopotliwe. Dobrze wiedzieć, czy zęby mogą się przesuwać.
Co można z tym zrobić?
Wiele osób nie wie, co można zrobić z przesuwającymi się zębami. Przede wszystkim należy udać się do gabinetu stomatologicznego celem kompleksowego leczenia. Warto zauważyć, że siły działające w jamy ustnej w czasie żucia są spore, dochodzą nawet do 60 kilogramów. Pomimo tego że szkliwo jest najtwardszą tkanką w naszym organizmie, to nierzadko może pękać i się ścierać. Często zęby się też przesuwają. W takim przypadku zalecana jest kompleksowa diagnostyka. Wtedy lekarz może ustalić plan leczenia. Nierzadko zalecane jest używanie specjalistycznych nakładek na zęby. Dzięki nim można skutecznie zahamować proces przesuwania się zębów. W wielu przypadkach stosowane jest leczenie ortodontyczne. Dzięki niemu można wpłynąć pozytywnie na ustawienie uzębienia. Do tego celu najlepiej postawić na renomowanego ortodontę. Celem jest jak najlepsze leczenie ortodontyczne. Wady zgryzu i nieprawidłowe położenie zębów, czy nawet ich przesuwanie to powszechny problem, który zdecydowanie wymaga podjęcia natychmiastowego specjalistycznego leczenia ortodontycznego.