Categories :

Co jeść po wyrwaniu zęba mądrości?

Wiele osób boryka się z różnego rodzaju problemami związanymi z uzębieniem. Bardzo często wpływ na nie ma nieodpowiednia higiena jamy ustnej, jednak wiele chorób ma zupełnie inną przyczynę. Niektóre z nich uwarunkowane są genetycznie, a jeszcze inne spowodowane są np. nieodpowiednią dietą, która jest zbyt bogata w cukry proste. Taką chorobą jest na przykład próchnica. W dużym stopniu można jej zapobiegać poprzez regularne mycie zębów oraz używanie nici dentystycznej, ale jeśli spożywamy zbyt dużo słodyczy, to bardzo prawdopodobne, że będziemy borykać się z ubytkami próchnicowymi. Nieleczona próchnica może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, dlatego jeśli poczujemy pierwsze objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do stomatologa. Inną chorobą, która posiada uwarunkowania genetyczne jest paradontoza, czyli zapalenie dziąseł.

Odpowiednia higiena jamy ustnej może w znacznym stopniu złagodzić jej objawy, jednak nie da się wyleczyć paradontozy w pełni. Bardzo częstą dolegliwością są również zęby zatrzymane. Najczęściej są to ósemki, które potocznie nazywa się zębami mądrości. Zdarza się, że wyrzynająca ósemka ma zbyt mało miejsca, co finalnie prowadzi do zatrzymania się zęba kości. Taki ząb z dużą siłą napiera na pozostałe zęby co może prowadzić do ich wykrzywienia lub przesunięcia. Ponadto wyrzynający się ząb często stanowi przyczynę stanów zapalnych i obrzęków w obrębie jamy ustnej. Najczęściej taki ząb należy chirurgicznie usunąć, aby skutecznie pozbyć się problemu. Jak wygląda zabieg usunięcia ósemki oraz co jeść po wyrwaniu zęba mądrości, aby szybko wrócić do pełnej sprawności? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Co jeść po wyrwaniu zęba mądrości?

Wyrzynająca się ósemka bardzo często nie ma odpowiedniej ilości miejsca, przez co potrafi sprawić bardzo dużo bólu. Warto wówczas odwiedzić stomatologa i zdecydować się na zabieg chirurgicznego usunięcia zęba mądrości. Taki zabieg jest dość prosty i bezpieczny, dlatego nie należy się go obawiać. Bardzo często usunięcie ósemki jest jedynym rozwiązaniem, jeśli chcemy pozbyć się bólu. Zęby mądrości często usuwa się również przed założeniem aparatu ortodontycznego, po to aby pozostałe zęby miały miejsce by odpowiednio się rozsunąć. Jest to zatem bardzo powszechny zabieg, który potrafi wykonać praktycznie każdy chirurg.


Po usunięciu zęba mądrości bardzo często wymagany jest pewien okres rekonwalescencji, który z reguły wynosi około tygodnia. Wiele osób zastanawia się co jeść po wyrwaniu zęba mądrości. Otóż przez ten czas należy spożywać pokarmy, które w żaden sposób nie będą podrażniać operowanego miejsca. Należy zatem spożywać wszelkie posiłki, które mają płynną konsystencję. Najlepszym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju jogurty, serki homogenizowane lub zimne napoje mleczne. Spożywanie zimnych, płynnych posiłków nie podrażnia operowanego miejsca oraz w znacznym stopniu łagodzi dolegliwości bólowe.

Czego nie jeść po wyrwaniu ósemki?

Okres rekonwalescencji po wyrwaniu ósemki jest bardzo ważny i potrafi być dość uciążliwy jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń lekarza. Niezwykle ważną kwestią w okresie rekonwalescencji są spożywane przez nas pokarmy. Wiesz już co jeść po wyrwaniu zęba mądrości, dlatego teraz skupimy się na posiłkach, których kategorycznie należy unikać. Zalicza się do nich wszelkie pokarmy, które mogą podrażniać ranę po zabiegu. Są to wszelkie ostre lub kwaśne potrawy oraz wszelkie chrupiące produkty. Po wyrwaniu zęba mądrości pod żadnym pozorem nie powinniśmy pić herbaty z cytryną ani wszelkich soków, do wyprodukowania których zostały wykorzystane kwaśne owoce. Należy unikać wszelkich przekąsek w postaci chipsów, paluszków oraz ciastek. Spożywane posiłki powinny być miękkie i jak najbardziej neutralne w smaku. Tak naprawdę lista produktów, których nie należy spożywać po usunięciu zęba jest znacznie większa od tych, które można jeść podczas okresu rekonwalescencji. W dużym skrócie należy unikać wszystkiego, co może w jakikolwiek sposób podrażnić operowane miejsce. Najlepszym wyborem będą zatem zimne, płynne posiłki. Ich dodatkową zaletą jest to, że w znacznym stopniu uśmierzają ból po zabiegu.

Jak długo nie można jeść i pić po wyrwaniu zęba?

Wiedza na temat tego co jeść po wyrwaniu zęba mądrości jest niezwykle przydatna, jednak warto wiedzieć również kiedy po zabiegu można zacząć jeść i pić. Zbyt wczesne rozpoczęcie spożywania posiłków może doprowadzić do podrażnienia operowanego miejsca, co z kolei może prowadzić do powstania krwotoku i zakażenia. Ważne jest zatem, aby uzbroić się w cierpliwość i odczekać pewien czas, zanim zaczniemy regularnie spożywać posiłki. Po wyrwaniu ósemki należy przez minimum dwie godziny powstrzymać się od jedzenia i picia. Jest to optymalny czas potrzebny na zasklepienie się rany oraz powstanie skrzepu. Oczywiście im dłużej powstrzymamy się od jedzenia, tym lepiej. Jeśli już zdecydujemy się na zjedzenie posiłku, musimy pamiętać o tym, żeby miał on formę płynną lub półpłynną. Możemy sięgnąć na przykład po jogurt naturalny lub serek homogenizowany.