Categories :

Czy w czasie ciąży można leczyć zęby

Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży można leczyć zęby. Okazuje się, że jest to możliwe, a nawet wskazane, jeśli pojawiają się jakieś schorzenia. Zdrowe zęby nie są tylko gwarancją pięknego uśmiechu, lecz również zdrowia rozwijającego się dziecka. Dlatego zawsze trzeba dbać o zdrowie jamy ustnej. Niezbędne są częste wizyty u stomatologa. Najlepiej wszelkie zabiegi przeprowadzić jeszcze przed zajściem w ciąże. Jeśli jednak pojawiają się problem z zębami bądź dziąsłami w czasie ciąży, zdecydowanie należy udać się do stomatologa, który określi plan leczenia. W Polsce istnieje wiele renomowanych klinik stomatologicznych, w których oferowane jest także leczenie dla ciężarnych. Pacjentki często zastanawiają się, czy w czasie ciąży można leczyć zęby. Oczywiście jest to konieczne, jeśli pojawiają się groźne dla dziecka oraz mamy schorzenia. Dobry dentysta określi, czy wymagane jest podjęcie leczenia stomatologicznego.

Czy wizyty u dentysty w ciąży są bezpieczne?

Jedzenie wielu pokarmów, zwłaszcza przetworzonych może wpłynąć na pojawienie się chorób w jamie ustnej. Ponadto nieodpowiednia higiena również może się do tego przyczynić. Dlatego bardzo istotne są regularne wizyty kontrolne u dentysty, zwłaszcza przed zajściem w ciąże. Oprócz tego w czasie dziewięciu miesięcy ciąży każda ciężarna powinna pójść do gabinetu stomatologicznego minimum dwukrotnie. Najlepiej jest chodzić raz na trzy miesiące. W takim przypadku można mieć pewność, że w jamie ustnej nie rozwijają się żadne groźne dla ciężarnej choroby. Wiele kobiet nie wie, czy w czasie ciąży można leczyć zęby. Specjaliści zalecają leczenie nawet w tym okresie. W renomowanej klinice stomatologicznej zostanie oceniony stan jamy ustnej ciężarnej. Zostaną zalecona bądź wykonane niezbędne zabiegi. Pewne jest to, że w czasie ciąży minimum dwa razy trzeba przeprowadzić profesjonalną higienizację jamy ustnej. Mowa tutaj u usuwaniu płytki nazębnej, a także piaskowaniu zębów. Nie wolno taki zabieg odkładać w czasie, bowiem zalegająca płytka zamienia się w niebezpieczny dla zębów twardy kamień nazębny, który nawet w ciągu paru tygodniu jest w stanie wejść pod rozpulchnione dziąsła. W takim przypadku zrywane są przyczepy między korzeniami zębów a dziąsłami, a dodatkowo zęby mogą się chwiać, co jest bardzo groźne. Trzeba podkreślić, że ciężarne mogą liczyć na refundowanie pewnych zabiegów stomatologicznych. Mowa tutaj o usuwaniu kamienia nazębnego więcej niż jeden raz w roku. Okazuje się, że kobiety w ciąży mogą liczyć na taki zabieg raz na sześć miesięcy. W praktyce w czasie ciąży można to przeprowadzić dwa razy, i będzie to w pełni bezpłatne. W przypadku, kiedy ciężarna zauważy u siebie jakieś problemy, powinna niezwłocznie umówić się na wizytę, zwłaszcza kiedy pojawi się ognisko próchnicy. Warto zaznaczyć, że w czasie ciąży możliwe jest prowadzenie leczenia dentystycznego praktycznie w pełnym zakresie, o czym nie każdy wie.

Znieczulenie u dentysty w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży można leczyć zęby. Ponadto pojawiają się też pytania o znieczulenie miejscowe. Okazuje się, że jest ono w pełni bezpieczne dla ciężarnych. Znieczulenie miejscowe zmniejszy dolegliwości bólowe w czasie zabiegu dentystycznego. W ten sposób zostanie zredukowany niewskazany stres, a także negatywne emocje, który nierzadko odbijają się negatywnie nie tylko na kobiecie, ale również na dziecku. Specjaliści jednak zalecają, żeby na najpoważniejsze zabiegi zapisywać się w 2. trymestrze ciąży. W tym czasie organogeneza u płodu jest już zakończona, co jest bardzo istotne w kwestii przeprowadzania większości zabiegów stomatologicznych. Oprócz tego pod koniec ciąży bardzo dużo mam ma trudności z długim przebywaniem w pozycji leżącej u stomatologa.

Jak dbać o zęby w ciąży?

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest bardzo ważne w czasie ciąży. Dzięki temu można zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, bowiem niektóre choroby mogą negatywnie się na nim odbijać. Warto zaznaczyć, że ciążą wpływa na zmianę poziomu hormonów w organizmie ludzkim, co zwiększa ryzyko pojawienia się wszelakich chorób przyzębia. Mowa tutaj o najpoważniejszej formie choroby dziąseł. Z tego powodu ciężarne powinny regularnie uczęszczać na wizyty w renomowanym gabinecie stomatologicznym. Mowa tutaj o kontrolnych wizytach, które przeprowadzane są w celu uniknięcia poważniejszych problemów dentystycznych. Okazuje się, że ciężarne częściej jedzą oraz piją w ciągu dnia. Niestety częstsze spożycie pokarmów zawierających cukier może spowodować zwiększone ryzyko pojawienia się ubytków. Z tego powodu warto pamiętać o codziennym szczotkowaniu, a ponadto nitkowaniu zębów. Trzeba też wiedzieć, że pewne kobiet w ciąży mogą mieć zaczerwienione, a także opuchnięte dziąsła, bowiem zwiększona ilość progesteronu w organizmie może spowodować pojawienie się silnej reakcji na bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Kobiety często zastanawiają się, czy w czasie ciąży można leczyć zęby. Jest to jak najbardziej wskazane. Ponadto trzeba dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.