Powszechnie wiadomo, jak ważne w codziennym życiu jest posiadanie ładnych i dobrze ułożonych zębów. Przede wszystkim wpływać one będą na wygląd twarzy, lecz przekładać się to będzie także na zdrowie. Jednym z najlepszych sposobów na korektę położenia zębów i ustawienie ich w odpowiedniej pozycji, jest zastosowanie leczenia aparatem ortodontycznym. Jak się okazuje, zdecydowanie najpopularniejszy w tym wypadku jest aparat metalowy bezligaturowy. Czym on jest, jakie są jego najważniejsze zalety i rodzaje, a także kto konkretnie może taki aparat nosić? Inny słowy, wszystkie rzeczy i zagadnienia, które trzeba poznać, zanim założy się aparat metalowy bezligaturowy.
Aparat bezligaturowy – zalety
Jeśli chce się zrozumieć to, jakie zalety ma aparat metalowy bezligaturowy, trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czym on tak w ogóle jest. Pozwoli to dokładnie zrozumieć, jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie tego konkretnego modelu i dlaczego warto go wybrać zamiast inne równie ciekawe rozwiązania.
Prawdopodobnie każdy wie, jak wygląda aparat ortodontyczny. Składa się on ze specjalnych zamków i pierścieni, które przy pomocy bezpiecznego dla szkliwa kleju przyklejane są do zębów. Pod wpływem wywierania na zęby nacisku ustawiane są one w odpowiedniej pozycji. Oczywiście proces ten nie trwa dni czy też tygodnie, lecz może zająć nawet kilka lat.
Czym zatem jest aparat metalowy bezligaturowy? Jak nazwa sama wskazuje, aparat tego rodzaju pozbawiony jest ligatur. Są to specjalne gumki, które podtrzymują zamek przyczepiony do zęba. Co się dzięki temu zyskuje? Łuk aparatu ortodontycznego ma dzięki takiej konstrukcji możliwość swobodnego poruszania się po linii zębów. Powoduje to, że wyeliminowane zostaje bardzo niebezpieczne dla zębów tarcie oraz oczywiście niepożądanych w procesie leczenia sił działających na zęby.
Skoro już wiadomo, czym jest aparat metalowy bezligaturowy, należy się teraz dowiedzieć, jakie są jego konkretnie zalety. Jest to model zdecydowanie droższy niż wersja, w której stosuje się klasyczne rozwiązanie oparte na gumkach. Co więc sprawia, że warto się na niego zdecydować?
Najważniejszą zaletą jest oczywiście to, że nie trzeba wymieniać w nim gumek, co jest zabiegiem niekomfortowym i po prostu zabierającym niepotrzebnie czas. Co więcej, aparat tego rodzaju wymaga znacznie mniejszej ilości wizyt kontrolnych. W przypadku klasycznego aparatu sprawdzenie jego stanu powinno być realizowane nawet raz na 4 tygodnie. W przypadku modelu bezligaturowego może to być robione raz na 8 tygodni.
Bardzo dużym plusem związanym z założeniem takiego aparatu jest ogromny komfort, który mu towarzyszy. Nie ma on ostrych krawędzi, więc nie czuje się jego obecności w jamie ustnej tak wyraźnie, jak klasycznego modelu z gumkami. Oczywiście przekłada się to także na o wiele łatwiejsze utrzymanie higieny w jamie ustnej. Aparaty tego rodzaju są proste w codziennym ich czyszczeniu.
Z czym jeszcze wiąże się korzystanie z modelu bezligaturowego? Jego noszenie oznacza znaczne skrócenie czasu leczenia ortodontycznego. Co więcej, noszenie go jest przyjemniejsze i nie wiąże się z żadnym bólem.
Aparat bezligaturowy – rodzaje
Skoro już wiadomo, jakie są najważniejsze zalety korzystania z takiego aparatu, warto się teraz dowiedzieć, jak się go powinno wybierać. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można kilka jego rodzajów. Czym się one charakteryzują?
Najczęściej wybieranym modelem takiego aparatu jest oczywiście wersja metalowa. Ceniona jest ona za dość niską cenę, a także mniejszy rozmiar niż w przypadku klasycznego modelu z gumkami. Oczywiście wadą jest w tym wypadku mało atrakcyjny wygląd.
Z uwagi na słabą estetykę modelu metalowego coraz więcej pacjentów decyduje się na wybranie modelu nieco droższego, który zastępuje metalowe zamki ceramicznymi lub kryształowymi. Czym się taka wersja cechuje? Przede wszystkim jest ona o wiele mniej rzucająca się w oczy, dzięki czemu osoby postronne mogą nawet nie zauważyć, że nosi się aparat na zębach. Oczywiście minusem jest w tym wypadku wyższa cena dlatego też wielu producentów, aby zachęcić klientów do kupna, decyduje się na sprzedawanie modeli mieszanych, czyli składających się z metalowej klapki zamka i reszty elementów zrobionych z kryształu lub ceramiki.
Jakie są jeszcze wady aparatu zrobionego z kryształu lub ceramiki? Choć cenione są one często z uwagi na ładny wygląd, każdy pacjent powinien być poinformowany przez swojego lekarza, że założenie takiego aparatu wiąże się z dość dużym ryzykiem jego uszkodzenia. Ceramiczne i kryształowe elementy są bowiem o wiele mniej trwałe i bardziej narażone na pęknięcia niż te zrobione z metalu.
Kto może nosić aparat bezligaturowy?
Jak więc widać, tego rodzaju aparat to naprawdę ciekawa propozycja. Jest to produkt wygodniejszy, skuteczniejszy, a przede wszystkim mniej kłopotliwy niż klasyczny aparat ortodontyczny, który w swojej konstrukcji zawiera gumki. Nic więc dziwnego, że modele bezligaturowe cieszą się coraz większą popularnością. Często jednak podczas analizy dostępnych na rynku rozwiązań pada pytanie, kto może nosić taki aparat. Czy jest on dla każdego, czy może jednak pewne osoby nie powinny decydować się na jego założenie?
Jak się okazuje, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do założenia takiego aparatu. Podobnie jak w przypadku każdego innego modelu, tak i w przypadku modelu bezligaturowego niezbędne jest oczywiście posiadanie kompletnego i zdrowego uzębienia, aby można go było założyć. Mogą z niego swobodnie korzystać zarówno małe dzieci, jak i również osoby dorosłe.
Czy jest jednak jakaś grupa, której szczególnie mocno można taki aparat ortodontyczny polecić? Zdecydowanie powinni mieć go na uwadze rodzice, którzy szukają dobrego rozwiązania dla swojego dziecka. Jest to bowiem model aparatu, który jest wygodniejszy i przyjemniejszy w codziennym życiu. Polecany jest więc małym dzieciom, które np. mają spore problemy z zachowaniem w jamie ustnej wysokiego stanu czystości. Taki aparat szybciej się czyści i nie będzie on sprawiał tak dużych kłopotów, jak modele z gumkami.