Problemy z zębami pojawiają się najczęściej na skutek zaniedbania prawidłowej higieny jamy ustnej. Jedzenie słodkich potraw i picie słodzonych napojów oraz zaniechanie codziennego mycia zębów doprowadza do pojawienia się próchnicy. Niestety wiele osób zwleka z pójściem do stomatologa, robią to dopiero w momencie, gdy ból zęba staje się zbyt uporczywy. Wtedy może być już konieczna ekstyrpacja zdewitalizowanej miazgi zęba.
Ekstyrpacja czy dewitalizacja miazgi
Wielu pacjentów zastanawia się jaką formę leczenia chorego zęba wybrać. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz precyzyjnie wyjaśni na czym polega ekstyrpacja zdewitalizowanej miazgi zęba.
Miazga jest tkanką wypełniająca komorę zęba. Na skutek rozprzestrzeniającej się próchnicy może dojść do zapalenia miazgi. Ząb zaczyna coraz bardziej bolec. najlepiej już w początkowym okresie umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Szybka reakcja pozwoli uniknąć długotrwałego i kłopotliwego leczenia.
Tradycyjne leczenie polega na stopniowym zatruwaniu chorego zęba i wyciąganiu z niego martwej miazgi.
Ekstyrpacja jest najnowocześniejszą formą leczenia zębów. W jej przeprowadzeniu pomija się etap zatruwania miazga. Pacjent przebywający w znieczuleniu miejscowym ma precyzyjnie usuwaną miazgę z chorego zęba. Leczenie odbywa się przy użyciu mikroskopu. Na ekranie podłączonego monitora lekarz na bieżąco sprawdza ilość pozostałej w kanałach miazgi.
Ekstyrpacja miazgi – nowoczesna metoda leczenia
Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz bardziej komfortowe rozwiązania metod leczenia chorych zębów. Jednym z nich jest ekstyrpacja zdewitalizowanej miazgi zęba. Leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest o wiele bardziej komfortowe od popularnej metody zatruwania miazgi. Zabieg można także przeprowadzać w znieczuleniu całkowitym na przykład, gdy musi być przeprowadzony u pacjentów z chorobami psychicznymi.
Rozpoczęcie leczenia zawsze poprzedzone jest wykonaniem zdjęcia radiologicznego. Dzięki temu lekarz stomatolog poznaje dokładną budowę leczonych kanałów. Podczas przeprowadzania leczenia specjalista może bardzo precyzyjnie usunąć całość miazgi. W celu uniknięcia zakażenia ząb jest systematycznie płukany płynem antyseptycznym.
Końcowym etapem ekstyrpacji jest dokładne wypełnienie kanału. Lekarz zakłada plombę i sprawdza poprawność przeprowadzonego leczenia wykonując prześwietlenie.
Ekstyrpacja a dewitalizacja – najważniejsze różnice
Podstawowa różnica między ekstyrpacją a dewitalizacją kanału zębowego związana jest z miazgą. W przypadku dewitalizacji miazga jest zatruwana przez aplikację specjalnego lekarstwa. Po liku dniach lekarz stomatolog usuwa zatrutą miazgę i wypełnia kanał zębowy.
W przypadku ekstyrpacji pomijany jest etap zatruwania. Leczenie przeprowadzane jest przy pomocy mikroskopu i daje pewność, że cała miazga została usunięta z kanału. Dzięki takiej metodzie pacjent unika częstych w przypadku dewitalizacji powikłań związanych z pozostawieniem resztek miazgi w kanale. W takich przypadkach niestety konieczne jest powtórne otwarcie kanału i podjęcie próby doczyszczenia go.