Problem odsłoniętej szyjki zęba dotyka w większości osób starszych. Nie jest to jednak regułą. Czasami ten problem dotyka również ludzi młodych oraz w średnim wieku. Nieodpowiednia ochrony jamy ustnej może doprowadzić do tego stanu również ich.
Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny
Przyczyn tego stanu uzębienia jest wiele. Niewątpliwie najczęstszą przyczyną odsłoniętej szyjki zęba jest fizjologia. Wraz z wiekiem ryzyko staje się coraz większe. O ile u młodych osób jest to kwestia wielu czynników zewnętrznych, o tyle u osób starszych dzieje się to naturalnie. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej u osób w młodym wieku często oznacza diagnozę – odsłonięta szyjka zęba – leczenie. Przyczyną stanu zapalnego przyzębia jest zbierający się osad i kamień na powierzchni zębów, które zawierają bakterie. To powoduje obniżanie się poziomu dziąseł oraz kości wyrostka zębodołowego. Należy być świadomym, iż niedostateczna ochrona jamy ustnej jest tak samo zła, jak jej nadmierna częstotliwość. Do najbardziej szkodliwych działań, powodujących odsłonięcie szyjki zęba zaliczyć można:
– stosowanie zbyt dużej siły podczas szczotkowania,
– zbyt mocne uciskanie dziąseł szczoteczką elektryczną,
– mycie zębów szczoteczką manualną ruchami okrężnymi,
– zbyt twarda szczoteczka do zębów.
Obniżanie dziąseł spowodowane jest mechanicznym drażnieniem dziąseł.
Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie
Przed rozpoczęciem leczenia należy dogłębnie sprawdzić przyczyny powstania problemu. Najczęściej – kiedy wystąpi odsłonięta szyjka zęba – leczenie odbywa się poprzez oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Ważną kwestią jest również zmiana codziennych nawyków. Sam proces przebiega w następujący sposób: lekarz zaczyna usuwanie kamienia nazębnego, a także osadu nazębnego. Ta operacja to skaling i piaskowanie zębów. Następnie zęby po takim zabiegu zostają zabezpieczone fluorem. Ma to na celu obniżenie ich wrażliwości, a także ochronę przed próchnicą. Następnie pacjent otrzymuje instrukcję postępowania podczas higieny jamy ustnej. Ruchy wymiatające podczas mycia zębów, za pomocą szczoteczki manualnej, zdecydowanie są lepszym sposobem szczotkowania niż ruchy okrężne, To one drażnią dziąsła. Nici zębowe oraz irygatory powinny stać się przyjacielem pacjenta w codziennym oczyszczaniu zębów. Wada zgryzu także może się przyczynić do odsłaniania szyjek zębowych, wtedy leczenie będzie opierać się na zabiegu ortodontycznym.
Pasta na odsłonięte szyjki zębów
Po wizycie u stomatologa – kiedy wiemy, że przyczyną jest odsłonięta szyjka zęba – leczenie zaczyna się od zmiany pasty do zębów. Najlepsze z nich zawierają kombinacje różnych składników aktywnych. Zmniejszają one objawy występujące podczas wrażliwości zębów. Ich działanie wpływa również na przyczynę problemu. Odbudowują ubytki w szkliwie, miejsca dotknięte kwasową erozją, ale przede wszystkim chronią szyjki zębowe. To ma chronić zęby przed czynnikami zewnętrznymi i dzięki temu zabezpieczyć przed powstawaniem nadwrażliwości. Podstawowym składnikiem takich past jest fluor i hydroksyapatyt.