Koferdam dentystyczny, czyli tak zwany ślinochron to przyrząd, który stosowany jest podczas zabiegów dentystycznych. Stanowi on alternatywę dla powszechnie stosowanych wałeczków przygotowywanych z ligniny, które umieszczane są pomiędzy zębami a dziąsłami i służą wchłanianiu nadmiaru śliny pacjenta. Co ważne, koferdam nie tylko zwiększa higienę oraz poziom komfortu pacjenta podczas wykonywania zabiegu dentystycznego, ale również ogranicza czas, który konieczny byłby na wyminę wałeczków z ligniny oraz osuszanie pola zabiegowego.
Czym jest koferdam?
Jak wspomniano powyżej, koferdam dentystyczny to urządzenie, które stosowanie jest podczas zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Pozwala on bowiem stworzyć skuteczną barierę aseptyczną oraz zwiększyć widoczność pola zabiegowego. Co ważne, koferdam oszczędza czas, ponieważ nie ma potrzeby wymiany tradycyjnie stosowanych wałeczków wykonanych z ligniny po ich zawilgoceniu. Nie ma również potrzeby ponownego osuszania pola zabiegowego. Warto dodać, że stosowanie koferdamu dentystycznego wpływa na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta. Ograniczone jest bowiem ryzyko związane z przedostaniem się do przełyku i tchawicy pacjenta elementów narzędzi dentystycznych lub fragmentów materiałów stosowanych choćby podczas wypełniania ubytków.
Elementy wchodzące w skład koferdamu
Koferdam dentystyczny wykonany jest z cienkiej gumowej membrany. Zazwyczaj w celu jej przygotowania stosuje się lateks. Koferdamy oferowane są w różnorodnej kolorystyce. Można bowiem zakupić produkty zielone lub niebieskie. Poza tym, w szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są jasne lub ciemne koferdamy przeźroczyste, które ułatwiają pracę stomatologa. Ciemna guma koferdamu tworzy bowiem kontrast w odniesieniu do leczonego zęba. Koferdamy dostępne w sprzedaży mają zazwyczaj postać kwadratów o długościach boków wynoszących 15 cm lub oferowane są w formie rolek o szerokości od 12,5 do 15 cm. Poszczególne produkty mogą mieć różną grubość, która wpływa na łatwość ich zakładania, trwałość oraz możliwości związane ze skutecznym uszczelnianiem zębów. Produkty są stosowane wraz z klamrami, podkładkami, ramkami i gumkami zaciskowymi.
Jak używa się koferdamu?
W celu użycia koferdamu konieczne jest wycięcie otworu we fragmencie produktu. Otwór jest wykonywany za pomocą specjalnego dziurkacza. Następnie koferdam musi być założony tak, aby przez wykonany uprzednio otwór przechodził jedynie leczony ząb lub również zęby sąsiednie. W dalszej kolejności zakładana jest klamra, która jest dostosowana do kształtu i wielkości zęba objętego leczeniem. W dalszej kolejności gumowa membrana naciągana jest na ramkę znajdującą się wokół ust pacjenta. W przypadku leczenia kanałowego izoluje się pojedynczy ząb, podczas gdy podczas uzupełniania ubytków przez otwór w membranie wystawać powinien leczony ząb oraz zęby do niego przylegające. Dziurkacze do koferdamu mają możliwość wykonania otworów o pięciu różnych wielkościach. Mniejsze otwory wykorzystywane są podczas izolacji siekaczy, kłów oraz zębów przedtrzonowych, zaś największe otwory służą izolacji zębów, na które zakładane są klamry. Klamry mogą posiadać tak zwane skrzydełka lub mogą być ich pozbawione. Ramki do koferdamu mogą być wykonane z plastiku lub metalu. Pod koferdam zakłada się podkładki, które pochłaniają nadmiar śliny czy potu oraz stabilizuje się za pomocą gumek zaciskowych.