Zgodnie z ustawowymi przepisami dotyczącymi opieki zdrowotnej realizowanej na terenie kraju osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym i odprowadzające odpowiednie składki mają prawo do korzystania z refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia zabiegów stomatologicznych. W tym kontekście pojawia się pytanie o zakres wspomnianej refundacji oraz o to, czy NFZ refunduje implanty zębowe oraz inne usługi protetyczne?
Refundacja NFZ – lista zabiegów
Lista zabiegów dentystycznych i protetycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest dość wąska i określa nie tylko sam zabieg, ale również możliwe do wykonania procedury z nim związane, na przykład rodzaj materiału czy technikę pracy. Refundacją objęte są zatem jedynie wybrane usługi i bardzo określonym zakresie. Zazwyczaj są to dość przestarzałe techniki, a przepisy zabraniają zastosowania przez dentystę innych materiałów i metod nawet w przypadku zgody i dopłaty ze strony pacjenta.
Jedyną alternatywą jest w tej sytuacji korzystanie z usług płatnej stomatologii prywatnej. Warto podkreślić, że stomatologia w Polsce korzysta z nowoczesnych i powszechnych na świecie metod i materiałów, które nie są dostępne dla mniej zamożnych pacjentów. Przykładem może być dostępność wysokiej jakości białych plomby w ramach refundacji NFZ w odniesieniu jedynie do w zębów przednich pacjenta. Ponadto, terminy „bezpłatne” są dość odległe, a ich czas oczekiwania może wynieść nawet kilka miesięcy. Natomiast w momencie występowania dolegliwości bólowych pomoc dentystyczna powinna być oferowana natychmiast w dowolnym gabinecie mającym podpisaną umowę z NFZ.
W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Refundacji z NFZ podlega badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej jeden raz w roku oraz badanie kontrolne maksymalnie trzy razy w roku. Badanie rentgenowskie może być wykonywane dwukrotnie w okresie roku. Leczenie próchnicy ze znieczuleniem może być wykonywane jedynie z wypełnieniem starszej generacji bez możliwości jego znamy, nawet za dopłatą wspomnianą powyżej.
Czy NFZ refunduje implanty zębowe? Niestety, tego typu wybory protetyczne stałe nie podlegają refundacji. W ramach opieki zdrowotnej bezpłatnej należą się jedynie najprostsze protezy śluzówkowe. Pacjent ma prawo do otrzymania takiej protezy jeden raz na pięć lat. Warunkiem ubiegania się o zwrot kosztów jest w przypadku protezy całkowitej bezzębie, lub ubytek co najmniej pięciu zębów w łuku zębowym w przypadku protezy częściowej.
Przegląd jamy ustnej
Przegląd jamy ustnej to badanie profilaktyczne, które powinno być wykonywane raz na pół roku. Pozwala ono wykryć ewentualne zmiany w obrębie uzębienia na bardzo wczesnym etapie, dzięki temu możliwe jest szybkie wdrożenie działań zapobiegawczych, zmiana nawyków dotyczących higieny lub wdrożenie skutecznego leczenia. Przegląd obejmuje ocenę stanu uzębienia i dziąseł, jakości szkliwa, stopień zebranej płytki i kamienia nazębnego, obecność zmian na śluzówkach i języku oraz wywiad medyczny.
Leczenie próchnicy
Leczenie próchnicy może w zależności od stanu jej zaawansowania przebierać w dwojaki sposób. Po pierwsze może być to remineralizacja na początkowym jej stadium z wykorzystaniem między innymi preparatów zawierających fluor. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczne jest oczyszczenie zębiny z chorej tkanki oraz zgromadzonych w jej obrębie bakterii, a następnie odbudowa ubytku z użyciem materiałów dentystycznych.
Leczenie zębów u dzieci
W przypadku najmłodszych pacjentów dostępne są dedykowane dla nich metody leczenia zębów, takie jak na przykład: fluoryzacja, lakowanie czy na przykład lapisowanie. Warto wiedzieć, że w ich przypadku w ramach refundacji z NFZ, dostępne jest między innymi plombowanie zębów mlecznych, lakierowanie czy leczenie ortodontyczne.