Próchnica jest chorobą zakaźną, która dotyka większość społeczeństwa. Pojawia się na zębach przez brak właściwej higieny zębów i nieprawidłową dietę. Może prowadzić do wielu groźnych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Sprawdź, czym się objawia i jak można się zarazić próchnicą zębów!
Jak objawia się próchnica?
Pierwsze objawy próchnicy to białe a następnie brązowe plamki, które pojawiają się na szkliwie zębów. Z czasem plamy stają się coraz większe i ciemnieją. Poza tym zaczynają też pojawiać się dolegliwości bólowe.
Na wczesnym etapie powstawania próchnica jest niewidoczna gołym okiem, więc może ją zdiagnozować tylko stomatolog podczas przeglądu dentystycznego. Dlatego tak ważne jest, by co pół roku sprawdzać stan swoich zębów w gabinecie stomatologicznym.
Stomatolog nie tylko sprawdzi stan uzębienia, ale może także odpowiedzieć na pytanie, jak można się zarazić próchnicą zębów. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć samego zakażenia i jego bolesnych konsekwencji.
Czy próchnica zębów jest zaraźliwa?
Próchnica jest zakaźną chorobą bakteryjną, którą wywołują bakterie kwasotwórcze znajdujące się w jamie ustnej. Powstają w wyniku trawienia cukrów ze spożywanych pokarmów i napojów. Kwaśne środowisko niszczy szkliwo i pozwala im wniknąć do zęba. Warto wiedzieć, jak można się zarazić próchnicą zębów, by się przed nią ustrzec.
Próchnicą można zarazić się od innej osoby, która cierpi na to schorzenie. Co więcej, jeśli nieleczona próchnica zajmie jeden z zębów, może przenosić się na kolejne. Dlatego należy niezwłocznie podejmować leczenie, by minimalizować szkody wywołane przez bakterie próchnicy.
Jak można się zarazić próchnicą – sprawdź, jakich sytuacji unikać!
Bakterie, które wywołują próchnicę przenoszą się wraz ze śliną. Tym samym ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Nie należy dzielić szklanki, czy butelki z inną osobą. To samo dotyczy sztućców oraz pałeczek do jedzenia.
Każdy powinien korzystać z własnej szczoteczki do zębów. Nawet umycie szczoteczki gorącą wodą nie jest w stanie wyeliminować bakterii próchnicy, więc pożyczanie komuś własnej szczoteczki jest bezwzględnie niewskazane.
Na bakterie próchnicy powinni być wyczuleni rodzice mały dzieci. Wielu z nich jest nieświadomych zagrożenia, jakie stanowi próchnica dla dzieci, zwłaszcza do trzeciego roku życia.
Należy wystrzegać się oblizywania łyżeczki, czy smoczka dziecka. Tymczasem rodzice w większości najpierw próbują jedzenia swojego malucha a potem karmią go tą samą łyżeczką. To samo dotyczy samych dzieci, które dzielą się jedzeniem lub wkładają te same zabawki do buzi. W ten sposób mogą zarazić się wieloma chorobami, także próchnicą.
Wśród rodziców panuje też błędne przekonanie, że próchnicy na zębach mlecznych nie trzeba leczyć. W rzeczywistości należy to robić, by bakterie nie zainfekowały zawiązek zębów stałych. Poza tym próchnica może mocno boleć, nawet na zębach mlecznych.
Próchnicą można zarazić się także podczas całowania, dlatego w trosce o zdrowie najbliższej osoby warto dbać o higienę jamy ustnej. Należy leczyć próchnicę tuż po pojawieniu się pierwszych objawów. Dzięki temu można zadbać o siebie i najbliższych.