Categories :

Czy podczas noszenia aparatu ruszają się zęby?

Należy mieć świadomość, że niektórzy pacjenci, którzy leczą się ortodontycznie, dostrzegają, że ich zęby stały się bardziej ruchome. W przypadku niektórych osób pojawia się nawet panika. Jakie powinno się mieć podejście do ruchomych zębów. Czy podczas noszenia aparatu ruszają się zęby?

Ruszające się zęby podczas leczenia ortodontycznego

Zęby są połączone kośćmi żuchwy oraz szczęki. Oznacza to, że ich ustawienie w odpowiednim miejscu będzie możliwe tylko wtedy, gdy dojdzie do poluzowania w kości. Godny uwagi jest fakt, że znaczna większość osób nie sprawdza codziennie, czy ich zęby się ruszają. Mogą mieć takie wnioski dopiero wtedy, gdy dojdzie do urazu, uderzenia czy nadgryzienia.

Warto wiedzieć, że zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku leczenia ortodontycznego. Pacjenci zdecydowanie częściej sprawdzają swoje zęby. Dzięki temu mogą dostrzec np. ruchomości części swoich zębów. Oczywiście bardzo duża liczba osób obawia się nawet, że może dojść do ich wypadnięcia. Czy podczas noszenia aparatu ruszają się zęby?

Czy po zdjęciu aparatu zęby się ruszają?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to jeden z efektów ubocznych leczenia ortodontycznego. Zadaniem specjalisty jest zapoznanie osoby zainteresowanej zarówno z zasadami terapii, jak i efektami ubocznymi oraz jej przebiegiem. Jak zostało już wspomniane wcześniej, niepożądanym działaniem może być przejściowa ruchomość zębów.

Godny uwagi jest fakt, że ortodonci czasami nie zaliczają ruchomości zębów do efektów ubocznych. Należy mieć świadomość, że bez ruchomości przemieszczanie się zębów byłoby niemożliwe. Celem terapii ortodontycznej w najprostszym możliwym ujęciu jest nie tylko działanie na zęby z określoną siłą, ale również doprowadzenie ich do ruchomości. Dzięki temu zostaną one ustawione w prawidłowy sposób.

Co z zębami po zdjęciu aparatu?

Warto wiedzieć, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego bardzo istotne znaczenie będzie miało uniemożliwienie zębom powrotu do wcześniejszego ustawienia. Zadaniem ortodonty po zdjęciu aparatu będzie dopasowanie danemu pacjentowi aparatu retencyjnego. Oczywiście czas jego stosowania będzie różny. Należy mieć świadomość, że czas stosowania aparatu retencyjnego przeważnie jest dwa razy dłuższy w porównaniu do tego, ile czasu był noszony aparat ortodontyczny.

Godny uwagi jest fakt, że aparaty retencyjne można podzielić na stałe i ruchome. W zdecydowanej większości przypadków retencja stała będzie miała postać cienkiego drutu. Jest on przyklejany przez ortodontę do łuku zębowego od strony językowej. Warto wiedzieć, że rozwiązanie jest bardzo wygodne. Pacjent nie będzie musiał zdejmować aparatu. Ponadto wspomniany produkt jest praktycznie niewidoczny. Należy zaznaczyć, że przyklejony drut może utrudniać utrzymanie właściwej higieny. Może przyczynić się do przyrostu kamienia nazębnego oraz stanowić poważną przeszkodę w trakcie leczenia stomatologicznego. Zdecydowana większość osób po przeczytaniu tego artykułu będzie wiedziała, czy podczas noszenia aparatu ruszają się zęby.