Categories :

Czego nie można jeść po wybielaniu zębów? Wskazówki i zalecenia.

Wybielanie zębów to praktyczny sposób na olśniewający uśmiech. Jednak zabieg, wykonany przez profesjonalistę pozwala zachować długotrwały efekt tylko wtedy, gdy po zabiegu stosujemy się do kilku ważnych wskazówek.

Czego nie można jeść po wybielaniu zębów?

W pierwszych dniach po wybielaniu zęby są szczególnie podatne na adhezję pigmentów barwiących z pożywienia. Dzieje się tak, ponieważ wybielanie jest procesem chemicznym, który usuwa wodę z zębów, co czyni je bardziej podatnymi na przebarwienia. Zęby, które po zabiegu są wrażliwe, nie powinny mieć również kontaktu z kwasami.
Aby olśniewająca biel utrzymała się jak najdłużej, należy podczas jedzenia unikać produktów barwiących i kwaśnych przez co najmniej kilka dni. Czego nie można jeść po wybielaniu zębów? Przede wszystkim należy się wystrzegać:

  • Mocno wybarwionych warzyw, takich jak marchew, buraki, papryka, pomidory, czerwona kapusta, szpinak
  • Kwaśnych owoców — winogrona, wiśnie
  • Przyprawy barwiących — curry, papryka w proszku, kurkuma, szafran
  • Sosów z barwnikami — musztarda, ketchup, sosy BBQ, sos sojowy
  • Słodyczy z barwnikami

To, co dotyczy żywności, dotyczy również napojów. Napoje z dużą ilością kwasu i barwników mogą również przebarwiać zęby. Dlatego warto powstrzymać się od:

  • Coli
  • Kawy
  • Czarnej herbaty
  • Czerwonego wina

  • Ciemnych soków

Zaleca się również nie jeść i nie pić niczego bardzo zimnego lub gorącego, ponieważ krótko po wybielaniu zęby mogą być wrażliwe na temperaturę.

Po co wybielać zęby?

Nieskazitelnie białe zęby sprawiają, że wygląda się zdrowiej i młodziej. Wybielanie zębów, ma nie tylko efekt kosmetyczny. Białe zęby dodają również pewności siebie i pozytywnie wpływają na kontakty z innymi ludźmi.
Nieestetyczne przebarwienia zębów występują z różnych powodów. Przyczyną może być nie tylko picie herbaty, kawy i wina, palenie tytoniu czy spożywanie silnie barwiących pokarmów, ale również martwe nerwy zębowe, leki, proces starzenia lub urazy zębów. Profesjonalne wybielanie może skutecznie przeciwdziałać tym wszystkim tym problemom.

Zalecenia po wybielaniu zębów

Po wybielaniu zębów należy unikać agresywnych produktów do wybielania zębów, takich jak pasta do zębów o działaniu wybielającym. Najlepiej w fazie pozabiegowej stosować żele z fluorem lub delikatną pastę do zębów.

Większość płynów do płukania ust zawiera barwniki. Aby uniknąć przebarwień, nie powinno się ich stosować przez jakiś czas po wybielaniu zębów.

Jeśli chodzi o mycie zębów, warto je szczotkować delikatnie, z niewielkim naciskiem, przy użyciu miękkiej szczoteczki i niezbyt często w ciągu dnia.

Powszechnie wiadomo, że papierosy przebarwiają zęby. Efekt ten jest jednak znacznie silniejszy przy świeżo wybielonych zębach. Należy zatem zrobić sobie przerwę od palenia w ciągu pierwszych kilku dni po wybielaniu.

Podobnie z alkoholem – on też może uszkodzić szkliwo zębów.

Biała dieta – co warto jeść?

Dieta bezpośrednio po wybielaniu zębów powinna składać się z możliwie najjaśniejszych pokarmów. Szczególnie poleca się:

  • Ryż, kaszę manną i makaron
  • Jasne warzywa – kalafiora lub białą kapustę, ogórki
  • Nabiał

Biała dieta, w której spożywa się głównie pokarmy o jasnych kolorach, pomaga również długofalowo wzmocnić szkliwo i wspomóc efekt wybielania. Ryż, ogórek, jogurt, banany, ryby i mięso z indyka to produkty, których nie powinno zabraknąć w białej diecie.