Categories :

Jak wygląda ząb mądrości?

Zęby mądrości rosną najpóźniej, dlatego też dość często sprawiają wiele problemów. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się jak wygląda ząb mądrości i kiedy ich usunięcie jest wskazane.

Co to jest ząb mądrości?

Zęby mądrości to nic innego jak trzecie zęby trzonowe, które zawsze znajdują się na samym końcu szczęki. Z racji tego, że szczęki współczesnych ludzi są znacznie mniejsze niż kiedyś to zęby mądrości nie zawsze wyrastają. Ostatnie zęby trzonowe najczęściej wyrastają pomiędzy 17-21 rokiem życia.

Czasami może zdarzyć się również taka sytuacja, że pierwsze zęby mądrości pojawią się po 40-tym roku życia. Przy wyrzynaniu się zębów mądrości bardzo często niestety towarzyszy nieprzyjemny ból. Warto wspomnieć również o tym, że w wielu przypadkach ósemki nie zawsze wyrzynają się do samego końca. We współczesnej stomatologii zęby mądrości bardzo często uważa się za narządy szczątkowe.

Objawy wyrzynania ósemek

Większość ludzi posiada cztery zęby mądrości. Jeżeli zęby mądrości zostaną zablokowane albo zatrzymane bezpośrednio w kości szczękowej to niestety może pojawić się nieprzyjemny ból. Jeżeli ósemki nie mieszczą się w jamie ustnej to bardzo często dochodzi do stłoczenia i przemieszczenia pozostałych zębów.

W takiej sytuacji niestety znacząco zwiększa się ryzyko pojawienia próchnicy i bolesnych infekcji chorób dziąseł. Zęby mądrości mogą być także osadzone w kości szczękowej w bardzo nietypowej pozycji. Przy nieprawidłowo ułożonych ósemkach pojawia się zazwyczaj zaczerwienienie i opuchlizna. Bóle głowy nasilają się najbardziej podczas nagryzania.

Dobry dentysta powinien ocenić jak wygląda ząb mądrości, a przy poważnych problemach zaproponować ich usunięcie. W wielu sytuacjach, aby dokładnie sprawdzić jak wygląda ząb mądrości niezbędne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. W dobrych gabinetach stomatologicznych możliwe jest również wykonanie tomografii stożkowej.

Ekstrakcja zębów mądrości

Gdy doświadczony stomatolog dokładnie obejrzy jak wygląda ząb mądrości i nie zaobserwuje żadnych nieprawidłowości to i tak może zaproponować chirurgiczne usunięcie. W ten prosty sposób będzie można zapobiec potencjalnym problemom w niedalekiej przyszłości.

Wyrwanie zębów mądrości jest bardzo prostym zabiegiem ambulatoryjnym, który wykonuje się oczywiście przy znieczuleniu miejscowym. Po wyrwaniu zęba, przez pierwsze kilka dni trzeba przyjmować leki przeciwbólowe i można spodziewać się niewielkiego krwawienia.

Zasinienie i opuchlizna powinna zniknąć po tygodniu. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto ograniczyć aktywność jamy ustnej. Kolejna wizyta u dentysty sprowadza się jedynie do usunięcia szwów. Ważne jest również to, aby przez kilka dni szczotkować zęby unikając miejsc skrzepu.

Przy poważniejszych problemach wykonuje się usuwanie ósemek pod narkozą. Jest to najlepsza alternatywa dla pacjentów, którzy mają problemy z uczuleniem na znieczulenie miejscowe. Narkoza wprowadza pacjentów w stan podobny do snu, dzięki czemu ból nie jest odczuwany i można bez problemu dokonać zabiegu chirurgicznego.