Categories :

Ile trwa leczenie suchego zębodołu?

Suchy zębodół to rzadkie powikłanie, które najczęściej powstaje w wyniku usunięcia zęba, zwłaszcza zęba trzonowego. Niestety to dość uciążliwa i bardzo bolesna przypadłość. Warto zatem wiedzieć, jakie są dokładnie przyczyny oraz ile trwa leczenie suchego zębodołu i na czym to leczenie polega.

Przyczyny wystąpienia suchego zębodołu

Zanim odpowie się na pytanie, ile trwa leczenie suchego zębodołu, wiedzieć trzeba, jakie są przyczyny jego powstawania. Jak wspomniano, suchy zębodół to powikłanie powstające w wyniku ekstrakcji zęba. Schorzenie to polega na braku skrzepu w miejscu, w którym wcześniej znajdował się ząb. Najczęściej skrzep wypłukiwany jest przypadkowo. Może dojść do tego, jeśli zęby po zabiegu płucze się zbyt silnie, intensywnie.

Skrzep może wypaść także wtedy, kiedy zbyt szybko zje się posiłek po zabiegu usunięcia zęba. Często jednak dochodzi także do jego rozpuszczenia bądź niewytworzenia się w wyniku zaburzonego ukrwienia rany. Skrzep może nie powstać, jeśli ktoś boryka się z chorobami związanymi z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Jak długo trwa leczenie suchego zębodołu?

Często pełne leczenie trwać może nawet dwa tygodnie. Jeśli pacjent skrupulatnie stosuje się do zaleceń stomatologa, to nieprzyjemne dolegliwości ustąpić mogą już po 7-10 dniach. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku. Ważne jest tu również pełne zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. Musi on systematycznie zgłaszać się do gabinetu dentystycznego w celu przepłukania loży po usuniętym zębie.

Poza tym musi on dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli się to wszystko zaniedba, wówczas proces leczenia suchego zębodołu może się znacznie przedłużyć. Wiedząc, ile trwa leczenie suchego zębodołu, można przejść do kwestii sposobów leczenia tego powikłania.

Jak można leczyć suchy zębodół?

Zacząć trzeba od tego, że suchy zębodół wymaga jak najszybszej konsultacji ze stomatologiem. Jeśli zaczyna się odczuwać pierwsze objawy, wówczas w żadnym razie nie powinno się zwlekać z wizytą u dentysty. Suchy zębodół sam się nie wyleczy.

Bez odpowiedniego leczenia ból będzie stawał się coraz silniejszy. Proces leczenia suchego zębodołu zaczyna się od bardzo dokładnego oczyszczenia rany. Stomatolog przepłukuje lożę po usuniętym zębie specjalnym roztworem z wodorowęglanu sodu bądź soli fizjologicznej. Kolejny krok to aplikacja środka, który zapobiega rozpadowi skrzepu.

Podawany jest również pacjentowi lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Na koniec stomatolog zabezpiecza zębodół specjalnym opatrunkiem. Przez kolejne kilka-kilkanaście dni pacjent musi przepłukiwać regularnie suchy zębodół aż do ustania bólu. Wiedząc, na czym polega i ile trwa leczenie suchego zębodołu, warto jeszcze wspomnieć o tym, jak można temu zapobiec.

Przede wszystkim trzeba dokładnie stosować się do zaleceń dentysty, które przekazywane są pacjentowi przy okazji ekstrakcji zęba. Nie powinno się spożywać posiłków wcześniej niż dwie godziny po usunięciu zęba. Przez dwie godziny nie powinno się również pić gorących napojów.

Po tym czasie unikać powinno się twardych produktów spożywczych. Dodatkowo zęby powinno myć się w sposób delikatny. Warto także przynajmniej na kilka dni po usunięciu zęba odstawić wyroby tytoniowe.