Z pewnością każdy dorosły pamięta ten moment, gdy jeszcze kilkadziesiąt lat temu w szkołach oraz przedszkolach dzieci miały przeprowadzaną fluoryzację zębów. Nie powinniśmy zapominać o tym, że jest to bardzo ważny zabieg, dzięki któremu możemy wzmocnić młode zęby dzieci. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że fluoryzacja nie zawsze będzie dla naszego organizmu dobra. Jakie środki ostrożności warto w tym przypadku zastosować?
Na czym polega fluoryzacja zębów?
Coraz więcej dzieci w szczególności w wieku przedszkolnym ma bardzo poważny problem z próchnicą zębów. W tym przypadku odpowiedzialna może być za to między innymi zła dieta, która nie dostarcza do ich organizmu odpowiedniej dawki witaminy D3, wapnia oraz witaminy K. To właśnie one sprawiają, że zęby są mocne oraz odporne na próchnicę. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że czasem także dzieci chorują na wiele schorzeń, które nie są zależne od nich i mogą także powodować problemy z próchnicą.
W tym przypadku każdy rodzic oraz opiekun powinien znaleźć odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu będzie można bardzo szybko poprawić stan uzębienia najmłodszych. Doskonałym pomysłem w tym przypadku jest między innymi zabieg fluoryzacji. W jaki sposób jest on przeprowadzany oraz czy należy się do niego w jakiś sposób przygotować?
Po co jest fluoryzacja?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że fluoryzacja jest bardzo ważnym zabiegiem, podczas którego na oczyszczoną powierzchnię zębów nakłada się specjalne żele, a także różnorodne lakiery oraz pianki z fluorem. To właśnie dzięki temu można wzmocnić szkliwo, które będzie bardziej odporne na działanie wielu bakterii powodujących między innymi kamień nazębny oraz próchnicę.
Warto więc stosować taki zabieg już u dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ oczywiście jest to czas, gdy dzieci mają już część stałych zębów, a część mlecznych, które będą wypadać. Tak wzmocnione trzonowce na pewno posłużą przez wiele lat, jeżeli tylko nasze dzieci zachowają odpowiednią higienę jamy ustnej. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że wielu specjalistów zauważa, że fluor jako związek nie jest zbyt bezpieczny dla naszych podopiecznych.
Dlaczego coraz więcej rodziców oraz opiekunów zastanawia się odnośnie tematu – fluoryzacja zębów czy jest szkodliwa? Na pewno jeżeli chcemy poddać nasze dziecko temu zabiegowi, a jednocześnie chcemy dowiedzieć się, czy fluoryzacja zębów czy jest szkodliwa, powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty.
Szkodliwość fluoryzacji
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy fluoryzacja zębów czy jest szkodliwa, warto porozmawiać przed takim zabiegiem ze stomatologiem. Fluoryzacja zębów czy jest szkodliwa w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób przeprowadzony jest zabieg.
Musimy także uczulić nasze dziecko na fakt, że nie należy połykać tych substancji, ponieważ w przeciwnym razie może grozić im silne zatrucie. Jeżeli tylko zastosujemy wszystkie środki bezpieczeństwa i tym samym przypilnujemy nasze dzieci, z pewnością fluoryzacja zębów będzie w pełni bezpieczna.