Categories :

Czy licówki trzeba wymieniać?

Licówki są nakładkami na zęby i nakładane są one na zdrowe zęby, które uprzednio trzeba prawidłowo przygotować. To czy licówki trzeba wymieniać, zależne jest od sposobu, w jaki o nie dbamy.

Co to jest licówka?

Licówka jest cienką nakładką na zęby mającą od 0,2 do 1 mm grubości. Zrobiona jest, tak by imitować naturalne szkliwo zębów i stosowana w celu poprawienia wyglądu uśmiechu oraz koloru zębów i ich kształtu, a także w celu ukrycia małych ubytków. Licówka nakładana jest tylko na zdrowe zęby, zęby martwe lub zęby, które były leczone kanałowo.
Licówki podzielić można na cztery rodzaje, którymi są:

  • kompozytowe – wytworzone z tworzywa stosowanego do uzupełniania ubytków. Są one trwałe, a kolor dobierany jest pod względem barwy zębów pacjenta,
  • akrylowe – są one nakładane na ząb jako zabezpieczenie przed nałożeniem innego rodzaju licówki. Są one mało trwałe,
  • ceramiczne – produkowane są z ceramiki skaleniowej, które wygląda naturalnie na zębach. Aby dostosować kształt licówek do zębów pacjenta, należy wypalić je w specjalnym piecu,
  • porcelanowe – są odporne na przebarwienia i bardzo trwałe. Mają połprzezroczysty kolor i można uzyskać na nich prawdziwą fakturę zęba.

  • Czy licówki trzeba wymieniać? Owszem niektóre z licówek muszą zostać wymienione po upływie określonego czasu. To czy licówki trzeba wymieniać, uzależnione jest od wielu czynników, jednym z nich jest uszkodzenie licówki lub jej pęknięcie oraz okres, przez jaki była ona noszona. To czy licówki trzeba wymieniać i co jaki czas ustalane jest między pacjentem i stomatologiem.

Sposób zakładania licówek

Pierwszym krokiem przed założeniem licówek jest dokładne wyleczenie dziąseł oraz uzupełnienie ubytków w zębach, wyleczenie próchnicy oraz założenie plomb. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie zębów i dziąseł metodą piaskowania oraz skalingu. Licówki muszą być dokładnie dopasowane do kształtu zębów oraz dobrze dobrane pod względem koloru.


Licówki kompozytowe zakładane są w ciągu jednej wizyty u stomatologa, a licówki porcelanowe i ceramiczne zakłada się na co najmniej dwóch wizytach u specjalisty. Jedna wizyta to zrobienie odcisku zębów, a druga to zamocowanie nakładek na zębach. Zęby przed założeniem licówek pokrywa się specjalnym kwasem, a następnie bondem, który jest łącznikiem zęba z wypełniaczem.

Na ile starcza licówka?

To na ile wystarcza licówka, zależne jest od materiału, z jakiego została ona wykonana, sposobu nakładania, rodzaju cementu, na jaki jest mocowana oraz od tego, czy pacjent dba o nią w sposób prawidłowy.


Licówka akrylowa jest stosowana jako licówka tymczasowe przed nałożeniem licówki porcelanowej i ceramicznej. Kompozytowa licówka noszona jest najczęściej przez 2-3 lata, a licówka porcelanowa oraz ceramiczna może być noszona nawet przez 10 do 15 lat.


Na trwałość licówki wpływ ma odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy pamiętać o myciu zębów co najmniej 2 razy dziennie oraz nitkowaniu przestrzeni pomiędzy nimi, a także płukać jamę ustną specjalnym płynem po spożyciu każdego posiłku.