Categories :

Aparat ortodontyczny – kiedy zakładać? Oto garść informacji.

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie „aparat ortodontyczny kiedy zakładać?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Leczenie wad zgryzu przy użyciu aparatu trwa nawet kilka lat i po jego zakończeniu następuje proces retencji, który polega na noszeniu aparatu retencyjnego. Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzane zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Aparat na zęby – co to jest?

Aparat ortodontyczny to aparat, który zakłada się w celu wyprostowania zębów, zniwelowania szpar pomiędzy zębami oraz zwarcia pomiędzy szczęką i żuchwą. Aparat służy do naprawiania wad zgryzu. Aparat ortodontyczny kiedy zakładać uzależnione jest od wady zgryzu oraz od tego czy aparat jest stały czy ruchomy.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Działanie aparatu polega na wywarciu nacisku na konkretne zęby. Zabieg ten ma na celu wyprostowanie zębów i przemieszczenie ich w obrębie szczęki lub żuchwy. Leczenie ortodontyczne trwa co najmniej 2 lata. W trudnych przypadkach leczenie to wydłuża się.


W miejscu przesunięcia się zęba znika tkanka kostna, a w miejscu, gdzie znajdował się ząb tkanka ta nawarstwia się. Noszenie aparatu jest takie czasochłonne i wymaga częstych wizyt u specjalisty, ponieważ kość ma tendencję do szybszego zanikania niż odbudowy.


Dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, które używa się biorąc pod uwagę wiek pacjenta, a także wadę zgryzu jaka będzie leczona. Najczęstszym podziałem aparatów jest podział na aparaty stałe oraz ruchome.


Ruchomy aparat jest wyjmowany i stosuje się go u pacjentów przez okres dwóch lat. Aparat ten nosi się przez co najmniej 14 godzin dziennie i stosuje się go wtedy, gdy zęby mleczne wypadają, a w ich miejsce rosną zęby stałe. Aparat ten nie wpływa na zęby, ale ma wpływ na uniknięcie wad zgryzu.


Stały aparat ortodontyczny kiedy zakładać? Stały aparat często zstępuje aparat ruchomy, ponieważ służy on do prostowania zębów oraz usuwania wad uzębienia. Stały aparat składa się z różnych metalowych elementów, które zakłada się na zewnętrznej części zębów stałych. Aparat ten składa się z pierścieni, które zakłada się na zęby trzonowe i zamków zakładanych na zewnętrzną warstwę każdego zęba.

Wskazania do założenia aparatu zębowego

Aparat ortodontyczny kiedy zakładać? Wskazaniami do noszenia aparatu na zęby są wady zgryzu. które zostały zdiagnozowane przez stomatologa. Głównymi wadami zgryzu są: przodozgryz, tyłozgryz, zgryz głęboki oraz stłoczenie zębów i ich szparowatość. Często wady zgryzu spowodowane są genetyką.


Aparat na zęby nosi się podczas widocznej wady wymowy, która jest wynikiem wad zgryzu, które mają wpływ kości twarzoczaszki oraz symetrię rys twarzy. Zły zgryz może objawiać się bólami głowy oraz żuchwy, po odbyciu leczenia ortodontycznego dolegliwości te mogą zniknąć.


Stłoczenie się zębów w szczęce można poznać po ich łamliwości i kruszeniu się, a także po wypadaniu plomb. Objawy te są wskazaniem do założenia aparatu. Leczenie ortodontyczne u dzieci wskazane jest gdy dziecko sepleni, ma cofnięty lub wysunięty podbródek oraz problemy logopedyczne.